Ropiejące oczy u kota. Przyczyny, zapobieganie, leczenie

Ropiejące oczy u kota

Ropiejące oczy u kota to dość powszechny problem wśród tych zwierząt domowych. Może być spowodowany alergiami, infekcjami, zaburzeniami oczu lub mechanicznymi uszkodzeniami oka. Niezależnie od przyczyny, ropiejące oczy u kota powinny być leczone przez weterynarza.

Czy hodowla gadów to dobry pomysł przy posiadaniu kota?

wąż i kot

Kot niewątpliwie jest zwierzęciem niezależnym, a jednocześnie może być prawdziwym domownikiem. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że jest to drapieżnik, który może stanowić zagrożenie nawet dla innych zwierząt w domu. O ile zaprzyjaźnienie kota z psem jest zasadniczo stosunkowo łatwe, tak sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy posiadacie gady.

Kot ze złamaną łapą – jak się nim zaopiekować?

Kot ze złamaną łapą

Koty to zwierzęta wyjątkowo zwinne, przez wielu uważane za niesamowicie „elastyczne” i wręcz niezniszczalne. Znanych jest wiele przypadków upadków kotów z dużych wysokości, z których wychodziły bez najmniejszego uszczerbku na zdrowiu.

Jak widzi kot w nocy? Jak sobie radzi w ciemnościach?

Jak widzi kot w nocy?

Koty to drapieżniki, które są idealnie przystosowane do życia po zmroku. Nie tylko potrafią bezszelestnie się poruszać i omijać przeszkody, ale też wyróżniają się wyjątkowo dobrym wzrokiem. Koty potrafią dostrzec w ciemności dużo więcej, niż człowiek. Wynika to budowy ich oczu, na którą składa się warstwa światłoczuła z czopkami i pręcikami.

PO CO KOTU WĄSY?

Po co kotu wąsy?

Kot posiada wiele charakterystycznych atrybutów, do których bez wątpienia zaliczyć można również wąsy. Określa się je mianem wibrysów lub włosów zatokowych, które wystają z okolic nosa, górnej wargi oraz policzków po obu stronach pyszczka. Kocie wąsy są ułożone równomiernie w rzędach i posiadają różną długość.

Ropienie oczu u kota. Przyczyny, zapobieganie, leczenie

ropienie oczu u kota

Ropa w oku kota zbiera się przede wszystkim podczas snu, kiedy to spada zapotrzebowanie na nawilżanie przez gruczoły łzowe. Nadmiar śluzu wyrzucany jest wówczas poza powierzchnię, po czym wysycha. Pozostałości ropnej wydzieliny nie są groźne. Problem pojawia się wówczas, gdy ropa gęstnieje i staje się ciemna, worki spojówkowe ulegają spuchnięciu i zaczerwienieniu, a powieki zaczynają się sklejać.

Kaganiec fizjologiczny. Co to jest i jakie ma zastosowanie?

kaganiec fizjologiczny

Kaganiec fizjologiczny jest bardzo uniwersalnym, zapewniającym dużą swobodę zabezpieczeniem dla psa. Z reguły posiada nieco większe rozmiary od standardowym modeli, dzięki czemu pozwala na bezproblemowe dyszenie i picie. Idealnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku potrzeby profilaktycznego zabezpieczenia przed ugryzieniem, a nie ze względu na dużą agresję zwierzęcia.

Wibrysy u kota. Czemu wypadają i czy odrastają?

wibrysy u kota

Wibrysy to inaczej kocie wąsy, będące jedną z najbardziej charakterystycznych cech tych zwierząt. Nie są jednak wyłącznie uroczą ozdobą, ponieważ spełniają wiele istotnych funkcji. Za ich pomocy koty mogą rozpoznawać otoczenie, a także komunikować się z innymi osobnikami. Wibrysy są włosami czuciowymi, których korzenie sięgają głęboko w skórę. Ich silne unerwienie sprawia, że z dużą precyzją zbierają sygnały dotykowe i przekazują je do organizmu.

Obroża antyszczekowa. Jak działa i czemu jej nie stosować?

obroża antyszczekowa

Obroża antyszczkekowa nazywana jest również obrożą wibracyjną lub elektryczną. Narzędzie to ma oduczyć psa nadmiernego szczekania bez powodu. Jego stosowanie jest jednak bardzo kontrowersyjne, ponieważ opiera się na zadawaniu nieprzyjemnych doznań zwierzęciu. Obroża taka rozpoznaje wycie lub szczekanie psa, a następnie przesyła impuls elektryczny wywołujący ból.

Czy kot może jeść surowe mięso?

Czy kot może jeść surowe mięso?

Koty należą do zwierząt mięsożernych, dlatego w ich diecie muszą być zawarte pokarmy pochodzenia zwierzęcego z odpowiednią ilością substancji odżywczych. Wiele kontrowersji wiąże się jednak z karmieniem tych zwierząt surowym mięsem. W ostatnich latach dużą popularność zyskuje dieta oparta na odzwierciedlaniu sposobu odżywiania kotów dziko żyjących.