KARMIENIE KOTA

Jak przechowywać kocie jedzenie latem?

Czy kot może jeść surowe mięso?

Czy kot może jeść czekoladę? Poznaj zagrożenia i zalecenia

Ile powinien jeść kot?

Jak karmić małego kota bez matki?

Czego nie powinien jeść kot? Zakazane produkty

Jaka mokra karma dla kota? Co powinna mieć w składzie?

Jaka sucha karma dla kota? Co powinna mieć w składzie?

Czy kot może pić mleko?

Jak karmić kota?

Karmienie kota powinno być odpowiednio zaplanowane zarówno pod względem rodzaju jedzenia, jak i częstotliwości podawania posiłków. Dietę zwierzęcia trzeba odpowiednio zbilansować pod każdym względem, aby uniknąć nadwagi i otyłości. Właściwie dobrana, serwowana o regularnych porach karma sucha i mokra zaspokaja apetyt kota i pozwala mu utrzymać dobrą formę fizyczną.

Ile powinien jeść kot?

Kluczowym wyznacznikiem ilości pożywienia podawanej kotu jest jego dzienne zapotrzebowanie na energię. Zwierzęta wychodzące na zewnątrz mają inne wymagania, niż osobniki przebywające cały czas w domu. Koty mniej aktywne powinny być karmione mniejszą ilością jedzenia, aby wyeliminować ryzyko nadwagi. Jeżeli natomiast zwierzę musi zgubić nieco kilogramów, również należy ograniczyć karmę. Błędem często popełnianym przez opiekunów jest podawanie pokarmów zbyt kalorycznych. Dieta powinna być wyliczona w taki sposób, aby dzienna dawka kalorii była właściwa dla masy osobnika.

Jak często powinien jeść kot?

Koty naturalnie nie mają tendencji do przejadania się, dlatego zwykle są w stanie instynktownie pobrać odpowiednią ilość pokarmu. Najzdrowszy system żywienia dla tych zwierząt zakłada dość dużą częstotliwość spożywania posiłków. Koty żyjące na wolności polują na małe ptaki i drobne gryzonie, które dostarczają niewielkiej ilości kalorii. W praktyce zwierzęta te polują nawet kilka-kilkanaście razy dziennie, dlatego ich pierwotne zachowania powinno się uwzględnić w częstotliwości podawania posiłków. Jedna porcja jedzenia powinna odpowiadać liczbie kalorii z jednej myszy. Kot powinien mieć bezpośredni dostęp do suchej karmy, nawet w przypadku braku obecności właściciela w domu. Oprócz tego należy uwzględnić dwa mniejsze posiłki z karmy wilgotnej, podawanej na śniadanie i kolację.

Co powinien jeść kot?

Żywienie kota powinno bazować przede wszystkim na mięsie. Najczęściej w diecie uwzględnia się wołowinę i drób, jednak doceniane są także ryby. Najlepiej podawać zwierzęciu mięso sparzone lub gotowane, a w przypadku surowego zadbać o jego pewne pochodzenie i brak bakterii czy pasożytów. Karmy suche są tańsze i dłużej rozkładają się w żołądku, jednak zdominowanie nimi diety może prowadzić do odwodnienia kota. Karmy mokre są mniej obciążające dla nerek i lepiej nawadniają organizm, jednak zwykle ich cena jest wyższa. Dobrym wyznacznikiem jakości tych produktów jest procent białka, który powinien być większy niż węglowodanów. Nie bez znaczenia pozostaje zawartość pierwiastków niezbędnych dla prawidłowego rozwoju kota – magnezu, sodu wapnia czy fosforu. Koty nie powinny być karmione karmą dla psów, resztkami czy mlekiem, ze względu na ryzyko wystąpienia problemów trawiennych i chorób układu moczowego.