KARMIENIE PSA

Karma pieczona dla psa. Czym dokładnie jest?

Czy pies może jeść surowe mięso?

Jak działa miska spowalniająca jedzenie dla psa?

Jak karmić szczeniaka? Ile razy dziennie i co podawać małym psom?

Jaka mokra karma dla psa? Co powinna mieć w składzie?

Jaka sucha karma dla psa? Co powinna mieć w składzie?

Jak karmić psa?

O prawidłowym żywieniu psa decyduje nie tylko dobór właściwej diety, ale również umiejętne określenie częstotliwości podawania posiłków. Czworonogi domowe odziedziczyły wiele skłonności i instynktów po swoich dziki przodkach, dlatego wiele z nich jada więcej i szybciej w grupie. Zachowanie to można kontrolować, podobnie jak skłonność do spożywania dużych posiłków. Psy naturalnie przystosowane są do przerw od jedzenia, dlatego wytrzymują nawet dłuższe okresy bez pokarmu. Zapewniając zwierzęciu stały dostęp do żywności, można go jednak łatwiej dostosować do częstszego spożywania mniejszych porcji.

Częstotliwość posiłków dla psa

Karmienie psa powinno być dobrze zaplanowane zarówno pod względem objętości, jak i częstotliwości posiłków. Należy o tym pamiętać niezależnie od rodzaju diety. Nieprawdą jest stwierdzenie, że dorosłego psa powinno się karmić raz dziennie. W przypadku osobników dużych ras, takie postępowanie może być wręcz błędem żywieniowym. Żołądek zwierzęcia jest wówczas przeładowywany pokarmem, co sprzyja rozszerzaniu i skrętom żołądka przy wykonywaniu gwałtownych ruchów. Ryzyko występowania tej choroby zwiększa się także w przypadku zaburzeń funkcji układu pokarmowego. Łapczywe, szybkie jedzenie może natomiast prowadzić do aerofagii, wzdęć i produkcji gazów. Lepszym rozwiązaniem jest więc podawanie dwóch średniej wielkości posiłków, niż jednego dużego i długo wyczekiwanego przez psa. Karmienie zwierzęcia dwa razy dziennie ogranicza uczucie głodu w międzyczasie, a zarazem zmniejsza podatność psa na upraszanie się o jedzenie.

Co powinien jeść pies?

Żywienie psa dorosłego nieco odbiega od sposobu karmienia szczeniąt. Młode początkowo karmi się jedynie mlekiem matki, która sama decyduje o porach przyjmowania pokarmu. W początkowym okresie przejścia na karmę stałą, szczeniakom podaje się jedną dawkę jedzenia podzieloną na pięć-sześć porcji. Częstotliwość karmienia zmniejsza się około trzeciego miesiąca życia do czterech razy na dobę, natomiast w piątym do trzech. Szczeniaki powyżej siódmego miesiąca życia powinny być już karmione jak dorosłe psy, czyli dwukrotnie w ciągu dnia. Warto przy okazji pamiętać, że osobniki ras małych i miniaturowych są w stanie już w wieku 6-9 miesięcy osiągnąć masę dorosłego przedstawiciela swojego gatunku. Rasy duże i olbrzymie z kolei dorastają później, ponieważ dopiero po około 18-24 miesiącach zyskują masę właściwą dla dojrzałego zwierzęcia.

Jaka powinna być ilość pokarmu dla psa?

Każdy pies ma nieco inne potrzeby w kwestii ilości podawanego pokarmu. Wynika to z różnego tempa przemiany materii, poziomu aktywności fizycznej, trybu życia czy temperamentu. Dorosłe psy pracujące i bardzo aktywne nierzadko karmione są częściej, jednak w porcjach podzielonych na mniejsze części. Pokarm zwykle podaje się rano i wieczorem.