Choroby zakaźne kotów. Które są najgroźniejsze?

Choroby zakaźne kotów

Koty narażone są na różne choroby zakaźne, z których najgroźniejsze są te nieuleczalne. Do zarażenia najczęściej dochodzi na skutek bezpośredniego kontaktu z chorym osobnikiem, bądź też jego płynami ustrojowymi. Choroby wirusowe kotów często przez długi czas nie dają żadnych zauważalnych objawów, przez co wykrywane są za późno. Z tego względu bardzo istotne znaczenie ma odpowiednia profilaktyka, obejmująca izolację oraz szczepienia. Najgroźniejsze i najczęstsze choroby zakaźne u kotów to FeLV, FIP oraz FIV.

Białaczka kotów – FeLV

Kocia białaczka wywoływana jest przez retrowirus FelV, który atakuje koty domowe. Choroba ta ma przewlekły przebieg, a także stanowi jedną z najczęstszych przyczyn śmierci młodych osobników. Wirus białaczki kotów wywołuje silne osłabienie odporności, zaburzenia układu rozrodczego, zapalenie nerek, schorzenia układu nerwowego oraz nowotwory. Na infekcje najbardziej narażone są kocięta w wieku poniżej 16 tygodni, jednak wirus może zaatakować również dorosły organizm. Szczególnie alarmujące sygnały to problemy z krzepliwością, nawracające zakażenia, utrata apetytu, osowiałość i spadek wagi. Kocia białaczka jest nieuleczalna, a terapia służy uodpornieniu zwierzęcia oraz wyeliminowaniu wtórnych zakażeń. Jedyną skuteczną formą ochrony przed FeLV jest szczepienie.

Zakaźne zapalenie otrzewnej u kota – FIP

Zakaźne zapalenie otrzewnej u kota to nieuleczalna choroba, którą wywołuje koronawirus FcoV. W jej przebiegu występuje uogólniony stan zapalny, objawiający się nawracającą gorączką, apatią, utratą wagi oraz jadłowstrętem. Ryzyko zakażenia jest największe w przypadku kotów poniżej 1. roku życia, a także w miejscach o dużym zagęszczeniu potencjalnie chorych osobników. Wirus przenieść może się bezpośrednio poprzez kontakt z kałem nosiciela, bądź też pośrednio przez kuwetę czy ubrania. Zakaźne zapalenie otrzewnej jest chorobą nieuleczalną, a celem terapii jest jedynie minimalne przedłużenie życia kota oraz poprawa jego komfortu.

Zespół niedoboru immunologicznego u kota – FIV

Zespół niedoboru immunologicznego to schorzenie, które upośledza funkcjonowanie układu immunologicznego. Podobnie jak inne choroby zakaźne kotów, FIV powodowany jest zakażeniem wirusowym. Na zachorowanie najbardziej narażone są osobniki wolnożyjące, a także te regularnie wychodzące na zewnątrz. Infekcja objawia się gorączką, osowiałością i biegunkami. Wirus przechodzi następnie w fazę bezobjawową, w której kot staje się zagrożeniem dla innych osobników. Do aktywacji choroby dochodzi po upływie kilku miesięcy, a nawet lat. W ostatnich etapach ma miejsce wielonarządowa niewydolność. Zespół FIV jest nieuleczalny, dlatego najczęściej przeprowadza się eutanazję w celu ukrócenia dalszych cierpień zwierzęcia.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *