Herpeswiroza u kota jest wysoce zakaźną chorobą układu oddechowego, spowodowaną przez wirus opryszczki. Schorzenie to bardzo często atakuje nagle, wywołując wiele niepokojących objawów. Źródłem zakażenia mogą być zarówno chore koty, jak i te przechodzące rekonwalescencję. Wirus herpeswirozy jest bowiem w stanie utrzymać się w drogach oddechowych zwierzęcia nawet przez kilkadziesiąt dni, także po ustąpieniu ostrych objawów choroby.
Przyczyny herpeswirozy u kota
Do zakażenia wirusem herpeswirozy dochodzi bezpośrednio przez drogi oddechowe. Koty nie są w stanie wytworzyć dla niego neutralizujących przeciwciał, dlatego ryzyko zachorowania jest takie same u osobników młodych oraz dojrzałych. Najwięcej masowych zakażeń występuje przede wszystkim w dużych skupiskach zwierząt, takich jak chociażby hodowle. Herpeswiroza należy do schorzeń o wysokiej zachorowalności, jednak cechuje się przy tym stosunkowo niską śmiertelnością. Do bezpośredniego wyklucia wirusów dochodzi zwykle w ciągu 3-7 dni, natomiast przy zakażeniu kontaktowym po około 8 dniach. Herpeswirozie często towarzyszą zakażenia bakteryjne, takie jak chlamydia i mykoplazma.
Objawy herpeswirozy u kota
Herpeswiroza u kota jest stosunkowo trudna do rozpoznania w początkowym stadium choroby. Zwierzę zwykle nie traci apetytu, a jego ogólny stan zdrowia nie ulega pogorszeniu. Jedynym charakterystycznym symptomem jest kichanie, wywołane przez zapalenie jamy nosowej u kota. Do przejściowych objawów należy podwyższona temperatury ciała. W ciągu 12-24 godzin zaczynają pojawiać się kolejne symptomy, taki jak stan zapalny spojówek oraz silny wypływ surowiczy wydzieliny z nosa. U kota występuje następnie kaszel, ślinotok i obrzęk błony śluzowej nosa. Na tym etapie mogą pojawić się wahania apetytu i pragnienia, a w ostrzejszych przypadkach zapalenie płuc i zakaźne zapalenie tchawicy u kota. U chorego zwierzęcia występują również pęcherzyki i owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, a także maziste naloty.
Leczenie herpeswirozy u kota
Herpeswiroza trwa ok. 10-14 dni. Jeżeli zwierzę jest zarobaczone, schorowane, osłabione i cierpi na powikłania, może nie przeżyć choroby. Leczenie opiera się przede wszystkim na usuwaniu zalegającej wydzieliny, poprzez oczyszczanie oczu i nosa kota. Aby wyeliminować nadkażenia bakteryjne, stosuje się antybiotykoterapię. Kotu należy też podawać preparaty wzmacniające, które przyspieszają wydalanie wirusa z organizmu. Herpeswirozie można również zapobiegać, przeprowadzając odpowiednie działania profilaktyczne. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim szczepienie ochronne przeciwko wirusowi, wykonywane dwukrotnie w odstępie 3 tygodni. Kolejną dawkę powinno się powtórzyć po upływie roku, a następne podawać co 2 lata.