Kaliciwiroza u kota. Przyczyny, objawy, leczenie

Kaliciwiroza u kota

Kaliciwiroza u kota to choroba wirusowa, spowodowana aktywnością kaliciwirusa FCV z rodziny Caliciviridae. Do jego charakterystycznych cech należy kubiczna symetria i brak otoczki, a także wysoka odporność na warunki środowiskowe, większość środków odkażających oraz niskie pH. FCV ginie w temperaturze powyżej 50 stopni Celsjusza, jednak może zachować swoje właściwości zakaźne przez nawet 10 dni. Kalciwiroza wywołuje zmiany w górnych drogach oddechowych kota, a także atakuje błony śluzowe nosa, gardła i jamy ustnej.

Przyczyny kaliciwirozy u kota

Wirus kaliciwirozy przenoszony jest przede wszystkim przez chore koty, zwłaszcza w najostrzejszej fazie. Źródłem zakażenia patogenem mogą być jednak również zwierzęta ozdrowiałe, które przechorowały infekcję. Osobniki te rozprowadzają wirus przez wiele miesięcy lub nawet lat, nie wykazując jednocześnie żadnych specyficznych objawów klinicznych. Kaliciwirozie często towarzyszą inne choroby układu oddechowego kotów, spowodowane np. zakażeniem herpeswirusem. W połączeniu z kaliciwirusem, patogen ten odpowiada za rozwój tzw. kociego kataru. W przebiegu choroby wystąpić mogą powikłania powodowane innymi drobnoustrojami, takie jak np. Bartonella, Bordatella, Chlamydia czy Mycoplasma.

Objawy kaliciwirozy u kota

Przebieg choroby może mieć różny stopień nasilenia, w zależności od wieku, współwystępujących chorób przewlekłych czy stanu immunologicznego zwierzęcia. Niektóre osobniki mogą przejść kaliciwirozę bez praktycznie żadnych objawów, jakie zwykle wywołują zakażenia górnych dróg oddechowych u kota. Do typowych symptomów należy wzrost temperatury ciała, niechęć do ruchu oraz utrata apetytu i pragnienia. Wystąpić może stan zapalny śluzówki jamy ustnej, rozprzestrzeniający się następnie na tylną ścianę gardła. Na języku chorego kota da się zaobserwować owrzodzenia i nadżerki. Pojawiają się też duszności i trudności z przyjęciem pokarmu, spowodowane obrzękiem gardła. Ryzyko zapalenia płuc występuje głównie u młodych kociąt.

Leczenie kaliciwirozy u kota

Kaliciwiroza u kota leczona jest przede wszystkim poprzez łagodzenie objawów oraz zapobieganie powikłaniom. Zwierzę należy odizolować i zapewnić mu spokojne, bezstresowe warunki. Aby ułatwić przyjmowanie pokarmu, zaleca się podawanie karmy mokrej i częściowo rozdrobnionej. Jeżeli owrzodzenia są bardzo ciężkie, rozważyć można założenie sondy doprzełykowej i zastosowanie płynoterapii. W przypadku pojawienia się powikłań ze strony układu oddechowego oraz nadkażeń bakteryjnych, zaleca się antybiotykoterapię z wykorzystaniem doksycykliny, cefaksyny czy amoksycyliny z kwasem klawulanowym W leczeniu kaliciwirozy bardzo trudne jest całkowite zwalczenie wirusa i wydalenie go z organizmu. W przypadku tej choroby, nosicielstwo i rozsiewanie może niestety trwać przez wiele lat.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *