Kot ze złamaną łapą – jak się nim zaopiekować?

Kot ze złamaną łapą

Koty to zwierzęta wyjątkowo zwinne, przez wielu uważane za niesamowicie „elastyczne” i wręcz niezniszczalne. Znanych jest wiele przypadków upadków kotów z dużych wysokości, z których wychodziły bez najmniejszego uszczerbku na zdrowiu. Czasem nawet jednak kot może doznać urazu i to poważnego, jak np. złamanie łapy. Jakie są objawy? Jak opiekować się kotem ze złamaną łapą? Sprawdź!

Koty – urodzeni łowcy i… notoryczni bywalcy gabinetów weterynaryjnych!

Czy wiesz, że statystyki jasno wskazują na to, że koty znacznie częściej ulegają rozmaitym kontuzjom niż np. psy? Śmiało można domniemywać, że głównymi przyczynami tego stanu rzeczy są: wybitna ciekawość, nieposkromiony instynkt łowiecki i pragnienie realizacji danego celu niemal za wszelką cenę. Wypadkowi ulec może jednak nie tylko kot, który wyskakuje przez okno czy cały dzień spędza na zewnątrz, wspinając się po drzewach i biegnąc na oślep za potencjalną ofiarą w postaci ptaka lub myszy. Mruczki niewychodzące również narażone są na rozmaite urazy. Wystarczy niefortunny upadek z mebla, drapaka bądź przypadkowe nadepnięcie lub przytrzaśnięcie drzwiami…

Objawy złamania łapy u kota

Koty, podobnie jak wspomniane już psy i wiele innych gatunków zwierząt, często nie pokazują tego, że coś im dolega. W naturze jest to strategia umożliwiająca… przetrwanie! Zwierzę ranne, osłabione, jest łatwym celem dla wroga. Może też być wykluczone ze swojej grupy. W warunkach domowych zazwyczaj jednak w którymś momencie można zauważyć, że z pupilem dzieje się coś niedobrego. Najbardziej wyraźnym objawem urazu kończyny jest oczywiście utykanie podczas chodzenia lub ciągnięcie łapy za sobą. Poza tym kot najczęściej wycofuje się z codziennych aktywności, jest apatyczny, ogranicza aktywność fizyczną do minimum, z powodu bólu może stracić apetyt i pragnienie.

Jak opiekować się kotem ze złamaną łapą?

Złamanie łapy jest równoznaczne z koniecznością jej unieruchomienia. Oczywiście, zanim do tego dojdzie, lekarz wykona niezbędne badania, w tym prześwietlenie, aby ocenić rodzaj uszkodzeń i dobrać właściwą metodę leczenia. Wiele kotów zaledwie kilka dni po wypadku „dochodzi do siebie” na tyle, że podejmują próby normalnego funkcjonowania, w tym wskakiwania na meble etc. To bardzo groźna sytuacja, do której nie można dopuścić, gdyż mruczek powinien ograniczyć ruch do minimum. Jak to osiągnąć?

Warto na czas rekonwalescencji zorganizować bezpieczne miejsce w domu. „Bezpieczne”, czyli takie, w którym kot nie zrobi sobie krzywdy, bo nie będzie miał dostępu do żadnych wyższych powierzchni. Zapewnij mu też dobry dostęp do misek i kuwety – aby nie musiał daleko chodzić. Dobrym pomysłem jest nauczenie czworonożnego pacjenta przebywania w klatce lub transporterze – zwłaszcza w nocy, gdy nie masz nad nim kontroli. Im więcej czasu poświęcisz pupilowi, im ciekawsze zabawy umysłowe mu zorganizujesz, tym mniejszej nudy i frustracji będzie doznawał, a co za tym idzie, nie będzie tak chętnie podejmował niebezpiecznych prób biegania i skakania.

Ponadto zadbaj o dietę mruczka. Świetnym rozwiązaniem jest wybór karmy wspierającej powrót do zdrowia, jak np. karmy specjalistyczne SPECIFIC™ dla kotów, w tym posiłki wskazane przy rekonwalescencji –  Intensive Support lub Skin Function Support. To ważne, aby w okresie leczenia pupil otrzymywał wysokiej jakości posiłki, które zapewniają wszelkie niezbędne składniki odżywcze i są bogate w substancje przyspieszające proces leczenia.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *