Nosówka u kota. Jak przebiega panleukopenia?

nosówka u kota

Panleukopenia to wysoce zaraźliwa, zakaźna choroba wirusowa kotów, zwana również nosówką, tyfusem kocim, agranulocytozą oraz zakaźnym zapaleniem jelit kotów. Schorzenie to dotyka wszystkich zwierząt kotowatych i występuje na całym świecie. W przebiegu panleukopenii pojawiają się objawy zapalenia układu pokarmowego, a także współtowarzysząca im leukopenia.

Przyczyny nosówki u kota

Przyczyną nosówki u kota jest wirus panleukopenii FPV, blisko spokrewniony z psim parwowirusem typu 2 – CPV2. Do jego cech charakterystycznych należy odporność na warunki środowiska zewnętrznego, a także większość powszechnie stosowanych środków dezynfekcyjnych. Na zakażenie najbardziej narażone są młode koty w wieku 2-5 miesięcy, u których wystąpił spadek poziomu przeciwciał matczynych. Do źródeł FPV zaliczają się przede wszystkim wydaliny i wydzieliny zwierząt chorych, takie jak ślina, kał czy wymiociny. Zakażenie najczęściej odbywa się drogą pokarmową lub przez kontakt bezpośredni, w środowisku z wirusem obecnym w legowiskach, kuwetach czy miskach. Istnieje też ryzyko przenoszenia FPV przez pchły, wszy i inne owady.

Przebieg i objawy panleukopenii

Wirus panleukopenii początkowo namnaża się w limfoidalnej tkance okolic gardła u kota. Po upływie kilku dni od zakażenia, zarazki przedostają się do węzłów chłonnych, grasicy, śledziony, krypt jelitowych oraz szpiku kostnego. W przypadku kotek ciężarnych, wirus może przeniknąć do łożyska i komórek płodu. Zaatakowanie układu limfatycznego i szpiku prowadzi do znacznej immunosupresji, co zwiększa ryzyko wtórnej infekcji. Nosówka u kota zwykle wylęga się w ciągu 4-10 dni, co objawia się gorączką, spadkiem samopoczucia, wymiotami i biegunką, odwodnieniem, wychudzeniem oraz bolesnością brzuszną. W organizmie zwierzęcia występuje spadek ilości białych krwinek, czyli leukopenia. Młodym kociętom grozi nadostry przebieg choroby, prowadzący do nagłej śmierci bez wystąpienia objawów. W postaci ostrej, zgon następuje zwykle w ciągu 3-5 dni.

Leczenie panleukopenii

Nosówka u kota charakteryzuje się wysokim współczynnikiem umieralności, który w przypadku nieszczepionych kociąt sięga nawet 90 proc. Zwierzęta kilkumiesięczne i starsze chorują zwykle łagodniej, przez co śmiertelność jest niższa. Podobnie jak inne choroby zakaźne kotów, nosówka jest bardzo groźna dla ciężarnych kotek. Wirus może przekroczyć łożysko, co grozi poronieniem, wczesną śmiercią noworodków, resorpcją płodów czy niedorozwojem potomstwa. Panleukopenia leczona jest antybiotykami, co chroni przed wtórnym zakażeniem bakteryjnym. W stanach ciężkich, konieczne jest niwelowanie zaburzeń elektrolitowych i skutków odwodnienia poprzez intensywne wlewy dożylne. Kotu podaje się też środki przeciwbólowe oraz leki hamujące biegunkę i wymioty.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *