Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP) jest groźną chorobą, uznawaną za jedną z najczęstszych przyczyn śmiertelności młodych kociąt na tle zakaźnym. Schorzenie to wywołuje koronawirus FcoV, który prowadzi do rozwoju uogólnionego stanu zapalnego oraz występowania bardzo nieprzyjemnych objawów. Zakaźne zapalenie otrzewnej u kota jest niestety nieuleczalne.
Przyczyny zakaźnego zapalenia otrzewnej u kota
Bezpośrednią przyczyną FIP jest mutacja wirusa w organizmie nosiciela, której sprzyja osłabienie układu immunologicznego oraz narażenie na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Koty nie są zwierzętami stadnymi, dlatego przebywanie w większej grupie osobników może wywołać u nich duży stres. Z tego względu mutacje najczęściej występują w dużych skupiskach, a także po zadziałaniu określonych stresorów – takich jak np. pobyt w hotelu, zmiana miejsca pobytu, zmiana właściciela, uraz fizyczny, szczepienie czy inwazyjny zabieg.
Objawy FIP
Zakaźne zapalenie otrzewnej u kota występuje w dwóch formach klinicznych – wysiękowej oraz bezwysiękowej. W obu przypadkach początkowe objawy są dość podobne, a przy tym niespecyficzne dla tego stanu chorobowego. Dotyczy to np. osłabienia apetytu i obniżenia masy ciała, matowienia sierści, bladości lub zażółcenia błon śluzowych czy też falującej i trudnej do wyleczenia antybiotykami gorączki. Wysiękowe zapalenie otrzewnej kota determinuje gromadzenie się wysięku, czyli żółtawego, ciągliwego i włóknistego płynu w jamach ciała. Występuje też charakterystyczne powiększenie powłok brzusznych. W przypadku gromadzenia się płynu w jamie opłucnej, u kota mogą pojawić się trudności z oddychaniem. Duszność występuje też na skutek ucisku płynu na przeponę. Zapalenie otrzewnej kota w postaci bezwysiękowej nie ma żadnych charakterystycznych objawów, poza podstawowymi symptomami i stopniowym wyniszczeniem organizmu. U niektórych zwierząt może rozwinąć się zapalenie błony naczyniowej, zaburzenie koordynacji ruchowej, drgawki czy zmiany w zachowaniu. Podobne sygnały dają jednak także inne choroby zakaźne kotów, przez co FIP jest trudny w diagnostyce.
Leczenie zakaźnego zapalenia otrzewnej kota
Zapalenie otrzewnej kota jest obecnie chorobą nieuleczalną, a rokowania w obu jej formach są niepomyślne. Po wystąpieniu objawów klinicznych, czas przeżycia wynosi do kilku tygodni w postaci wysiękowej i do kilku miesięcy w postaci bezwysiękowej. Aby poprawić nieco komfort zwierzęcia i przedłużyć życie, stosować można próby leczenia fermakologicznego. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu leki immunosupresyjne, glikokortykosteroidy i koci interferon omega. Ulgę w cierpieniach może tymczasowo przynieść upuszczanie płynu z jam ciała, jednak prowadzi to do utraty białek z organizmu oraz odwodnienia.