Ciąża u kota. Ile trwa i jaki ma przebieg?

Ciąża u kota

Kotka zyskuje gotowość do zajścia w ciążę po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co może nastąpić nawet w szóstym miesiącu życia zwierzęcia. Wczesna brzemienność jest jednak niewskazana, ze względu na ryzyko dużego obciążenia dla organizmu pod względem fizjologicznym. Dla kotki najbezpieczniejszy wiek na zajście w ciążę to około osiemnastego miesiąca życia, czyli półtora roku. Okres rui teoretycznie przypada na wiosnę, jednak w praktyce u wielu zwierząt występuje wcześniej.

Jak rozpoznać kocią ciążę?

W przypadku nieplanowanej ciąży u kota, początkowe objawy mogą być trudne do rozpoznania. Jeżeli jednak została ona dopuszczona świadomie przez właściciela, fakt pokrycia kotki przez kocura da się w pewnym stopniu rozpoznać po zachowaniu zwierzęcia. Kwestia ta jest jednak indywidualna. Niektóre kotki stają się bardziej czułe i przymilne, podczas gdy inne wycofane i mniej tolerancyjne dla otoczenia. Zachowania tego samego zwierzęcia mogą być różne także w kolejnych ciążach. U większości pojawia się jednak coraz większy apetyt, a sutki stają się ciemnoróżowe i nabrzmiałe. Na ogół widoczność gruczołów jest niewielka, jednak w okresie ciąży organizm przygotowuje je do karmienia. Powiększeniu ulega też brzuch, jednak dopiero w późniejszych etapach.

Ile trwa ciąża u kota?

Na ogół kocia ciąża trwa 65 dni, a średnio od 58 do 72 dni. 

Okres trwania kociej ciąży zależy od wielu czynników. Odmiany rasowe zazwyczaj pozostają ciężarne dłużej, niż powszechnie występujące dachowce. Kotki mogą samoistnie wstrzymywać ciążę i poród, zazwyczaj w przypadku pojawienia się okoliczności niesprzyjających wydaniu młodych na świat. Taka sytuacja występuje np. ze względu na stres lub chorobę. Te same powody mogą jednak doprowadzić również do odwrotnego zachowania, czyli przyspieszenia porodu. W przypadku wcześniejszego porodu zwiększa się ryzyko poronienia kociąt.

Jak przebiega kocia ciąża?

Przebieg kociej ciąży jest zwykle spokojny. Nadchodzący poród można rozpoznać po zachowaniu kotki, która zaczyna szukać bezpiecznego, cichego i spokojnego miejsca do wydania młodych. Najczęściej zwierzęta moszczą się wówczas w koszach, szafach, szufladach oraz innych wyizolowanych środowiskach. Po porodzie i okresie karmienia organizm kotki musi się zregenerować. Zwierzę może być gotowe do zajścia w kolejną ciążę stosunkowo szybko, jednak w praktyce lepiej odczekać przynajmniej kilka miesięcy.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *