Kot niewątpliwie jest zwierzęciem niezależnym, a jednocześnie może być prawdziwym domownikiem. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że jest to drapieżnik, który może stanowić zagrożenie nawet dla innych zwierząt w domu. O ile zaprzyjaźnienie kota z psem jest zasadniczo stosunkowo łatwe, tak sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy posiadacie gady. Tutaj pojawia się pytanie, czy hodowla gadów to dobry pomysł przy posiadaniu kota?
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Kot w naturalnym środowisku często poluje. Zasadniczo nawet podczas zabawy pokazuje swój instynkt, stąd dużą popularnością cieszą się zabawki typu uciekające myszki. Jego ułożenie nie jest już tak łatwe jak psa. Aktualnie coraz więcej osób decyduje się na hodowlę jaszczurek, węży czy nawet ptaszników. Należy zdawać sobie sprawę, że Wasz kot będzie próbował na nie polować, choćby dla zabawy. Dlatego trzeba zadbać o bezpieczeństwo wszystkich zwierząt, a więc nie tylko kota, ale i gadów. Jedno jest pewne nie można zostawiać terrarium otwartego. Gady bez problemu z niego uciekną, a potem wystarczy chwila nieuwagi opiekuna, by kot zaczął polować. Ale to nie wszystko. Otóż kot potrafi bez problemu otworzyć niezabezpieczone terrarium, stąd też warto zamontować zamek. Można też zakupić odpowiednie terraria, które zapewnią bezpieczeństwo gadom. Sklep terrarystyczny ma naprawdę dużą oraz bogatą ofertę.
Jak ograniczyć stres gadów na widok kota?
W naturalnym środowisku gady naturalnie uciekają przed kotowatymi. Trzeba przyznać, że mają instynkt i wiedzą, że kot chce na nie zapolować. Nawet w warunkach domowych zwierzęta mogą odczuwać stres właśnie na widok kota. Stąd też terrarium powinno znaleźć się w miejscu, gdzie kot nie ma dostępu. W ten prosty sposób gad nie będzie odczuwać tak dużego zdenerwowania, które może przekładać się na agresję, brak apetytu czy inne nerwowe zachowania. Nie można też zapominać jak ważne jest odpowiednie wyposażenie terrarium dobrane pod kątem danego gada. Na pewno należy przygotować kryjówki, gdzie zwierzęta mogą odpocząć. Trzeba jeszcze zadbać o podłoże, które musi być dobrane pod kątem konkretnego gada. Podłoże składające się z mieszanki sosny, mchu torfowego jest wręcz idealnym wyborem dla gadów, płazów, a nawet bezkręgowców, które uwielbiają wilgoć. Piasek pustynny żółty czy też czerwony to świetny przewodnik ciepła, który najlepiej sprawdzi się dla gatunków pustynnych. Pamiętajcie jeszcze, by w terrarium umieścić ścianki korkowe czy gałęzie. W takich miejscach zwierzęta mogą się ukryć. Szczególnie dobrze sprawdza się tuba korkowa, która może odgrywać rolę sypialni, choćby dla małych jaszczurek.
Poznanie gadów z kotem – czy ma sens?
Kot nie powinien mieć dostępu do pomieszczenia, gdzie znajduje się terrarium, choćby dlatego, że może je strącić. Nawet miły dla domowników kot może mieć silny instynkt łowny, dlatego też nie do końca należy mu ufać, gdyż bez problemu może zaatakować gady. Oczywiście są przypadki, że koty przyzwyczają się do gadów, ale są też sytuacje, że nie są nimi zupełnie zainteresowane i nawet nie podchodzą do terrarium. Jednak poziom zaufania rzeczywiście powinien być w tym przypadku ograniczony. Przyzwyczajanie należy rozpocząć od powolnego pokazywania kotu jaszczurki czy np. węża. Gady należy wyciągać bardzo powoli. Jednocześnie dla większego bezpieczeństwa gadów dobrze jeżeli w pomieszczeniu znajduje się jeszcze jedna osoba, która w razie konieczności zaasekuruje i wkroczy jeżeli kot zbytnio zacznie interesować się gadem.