Czy kot widzi kolory? Które barwy rozróżnia?

Czy kot widzi kolory?

Ze względu na specyficzną budowę siatkówki, kocie oczy znacząco różnią się od ludzkich i dużo lepiej radzą sobie z widzeniem w ciemności. Zwierzęta te są w stanie wychwycić nawet najmniejsze źródła światła, a także mają bardzo szerokie pole widzenia.

Wynika to z innej niż u ludzi zawartości komórek fotoreceptorów, które występują z tyłu oka. Ich funkcją jest transformacja promieni świetlnych na elektryczne sygnały, przetwarzane następnie w mózgu przez komórki nerwowe i zamieniane w widoczny obraz. Które kolory widzi kot, a jakich nie jest w stanie zobaczyć

Ile kolorów widzi kot?

Niejeden właściciel kota z pewnością zastanawia się, jakie kolory jest w stanie zobaczyć jego pupil. Na ten temat funkcjonuje wiele różnych mitów, które warto raz na zawsze rozwiać. Wiele osób uważa, że koty widzą jedynie odcienie szarości. Nie jest to jednak prawda. Zwierzęta te dostrzegają obiekty w zabarwieniu niebiesko-fioletowym, żółtym oraz fioletowym.

Koty są w stanie stosunkowo łatwo odróżnić odcienie niebieskiego i fioletu, natomiast dość trudno przychodzi im wyodrębnianie różnic w cieplejszych barwach.

Ciekawostką jest fakt, że zwierzęta te widzą również kolory niewidoczne dla ludzkiego oka. Koty mogą bowiem zobaczyć pasmo ultrafioletu, blokowanego przez ludzką soczewkę. Z tego względu są dla nich widoczne np. fluorescencyjne ślady moczu.

Jakiego koloru nie widzi kot?

Podobnie jak psy, koty nie dostrzegają czerwieni. Obiekty w tym kolorze są postrzegane przez oczy tych zwierząt jako żółtawe.

Koty mogą zatem widzieć i rozróżniać odcienie szarego, żółtego, niebieskiego i zielonego, jednak widzą w nich również obiekty o kolorze czerwonawym oraz różowawym.

Ich wizja przypomina więc nieco widok pod wodą, w którym wszystkie elementy wokół sprawiają wrażenie rozmazanych i wypranych z barw. Wszystko to sprawia, że koty widzą jak ludzie mający problemy z prawidłowym rozróżnianiem kolorów – czyli daltoniści.

Czy kot ma dobry wzrok?

Koty mają problemy z widzeniem wielu kolorów, jednak mimo to posiadają bardzo dobry wzrok. Wynika to z ich zdolności do zachowania orientacji w ciemności. Po zmroku ludzie tracą możliwość rozpoznawania odległości oraz kształtów, a koty wręcz przeciwnie. Nie jest jednak prawdą, że zwierzęta te widzą w całkowitej ciemności. W porównaniu do ludzi ich wzrok jest średnio sześciokrotnie lepszy pod tym względem, jednak rozszerzona źrenica zawsze potrzebuje nieco światła. Kotom trudniej jest dostrzegać obiekty nieporuszające się, a także te znajdujące się w zbyt bliskiej odległości.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *