Czego nie powinien jeść kot? Zakazane produkty

Czego nie powinien jeść kot?

Koty nie są wszystkożerne, dlatego ich dieta powinna być bardzo dokładnie zaplanowana i pozbawiona potencjalnie szkodliwych produktów. Podstawę jadłospisu zwierzęcia musi stanowić mięso, podawane np. w postaci pełnowartościowych karm zawierających niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Taka dieta w kompleksowy sposób pokrywa potrzeby żywieniowe kota. Istnieją jednak produkty, których zdecydowanie nie należy podawać zwierzęciu. Czego nie powinien jeść kot?

Resztki ze stołu

Błędem popełnianym przez wielu opiekunów jest podawanie kotom resztek ze stołu. O ile psy są w stanie tolerować wiele produktów spożywczych jadanych przez właścicieli, o tyle kocie żołądki są mocno wyczulone na różne składniki. Koty nie powinny jadać żadnych resztek, zwłaszcza z potraw ciężkostrawnych i wysoko przetworzonych. Frytki, pizza oraz inne fast-foody zawierają przede wszystkim węglowodany, a także różne sztuczne dodatki i wiele innych bezwartościowych substancji. Kotu zaszkodzić mogą też potrawy przyprawiane, włącznie z tymi mocno solonymi. Zwierzę nie jest w stanie wydalić nadmiaru soli z organizmu, ponieważ się nie poci.

Słodycze

Słodycze zawierają przede wszystkim cukry proste i tłuszcze, a oba te składniki w kociej diecie są mocno niewskazane. Kakao jest równie groźne dla kotów, jak dla psów. Czekolada zawiera bowiem wiele substancji bezpośrednio zagrażających życiu zwierząt, takich jak chociażby teobromina. Na koty działa ona moczopędnie, rozszerza naczynia krwionośne i rozkurcza mięśnie gładkie, a także silnie pobudza układ nerwowy. Metabolizm tych zwierząt źle radzi sobie z węglowodanami pochodzenia roślinnego, dlatego żywienie kota słodyczami jest bardzo nieodpowiedzialne i niebezpieczne.

Mleko

Zakazane produkty dla kota to nierzadko również te, które powszechnie uważa się za wartościową i przystosowaną dla niego żywność. Dotyczy to chociażby mleka, którego spożycie może wywołać bolesne dolegliwości żołądkowe. Większość dorosłych kotów nie trawi laktozy, czyli cukru mlecznego. W rezultacie przyjęcie nawet mocno rozcieńczonego mleka może u nich wywołać ostre biegunki i wymioty.

Karma dla psa

Koty nie powinny spożywać także karmy dla psów, które są całkowicie innym gatunkiem zwierząt i wykazują odmienne zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywce. Koty należą do mięsożerców, dlatego ich dieta musi bazować na mięsie. Psia karma będzie nieodpowiednia, ze względu na inne proporcje i większą ilość żywności pochodzenia roślinnego. Koty bardzo źle tolerują chociażby skrobię, której nie mogą magazynować w wątrobie. Po jej spożyciu, mimo wzrostu insuliny utrzymują wysokie stężenie glukozy nawet przez 19 godzin. Jeżeli w jednym domu mieszka kot i pies, należy pamiętać o nauczeniu ich korzystania wyłącznie z osobnych misek.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *