Czy kot może jeść czekoladę? Poznaj zagrożenia i zalecenia

Czy kot może jeść czekoladę?

Czekolada nie jest ani polecanym, ani naturalnym składnikiem diety kota. Zwierzęta te należą do mięsożerców, dlatego muszą czerpać substancje odżywcze z pokarmu pochodzenia odzwierzęcego. Wynika to zarówno z ich specyficznych enzymów trawiennych, jak i budowy układu pokarmowego. Kot nie przeżyje na diecie roślinnej bez suplementacji, a wiele takich produktów może mu wręcz zaszkodzić. Dotyczy to również czekolady, a konkretnie jej podstawowego składnika – miazgi kakaowej.

Czy kot może jeść czekoladę?

Kot nie może jeść czekolady, co w dużym stopniu wynika od substancji zawarty w kakao.

Występuje w nim teobromina, będąca roślinnym alkaloidem. O ile człowiek może go bez problemu przetworzyć, u zwierząt wywołuje poważne konsekwencje zdrowotne. Teobromina wywołuje częstoskurcz poprzez przyspieszenie akcji serca, jednocześnie rozkurczając mięśnie gładkie i naczynia krwionośne. Wykazuje też działanie moczopędne, co prowadzi do szybkiego odwodnienia się organizmu kota. Słabo metabolizowane są nawet małe ilości teobrominy, dlatego objawy zatrudnia występują szybko i mogą się utrzymywać nawet kilka dni. Dla kota toksyczne są też inne składniki kakao, czyli teofilina i kofeina. Wykazują one działanie silnie pobudzające i przyspieszają akcję serca, negatywnie wpływając również na drogi żółciowe.

Dlaczego jeszcze kot nie może jeść czekolady?

Poza składnikami o działaniu toksycznym, w czekoladzie zawarte są też węglowodany. Koty nie są przystosowane do ich trawienia w dużych ilościach, przez co przy regularnym spożyciu przybierają na wadze. Otyłość jest bardzo groźna dla tych zwierząt, ponieważ zwiększa ryzyko wielu chorób i skraca życie. Spożycie węglowodanów może też wywołać u kota próchnicę oraz inne choroby przyzębia. Kot nie powinien również spożywać czekolady bez cukru, nawet jako przysmaku podawanego w niewielkich ilościach. Jako słodzik często wykorzystuje się w takich produktach ksylitol, który prowadzi u tych zwierząt do uszkodzenia układu nerwowego.

Co zrobić jak kot zje czekoladę?

  • Jeżeli kot zjadł czekoladę, należy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza.
  • Objawy zatrucia mogą wystąpić już przy spożyciu 20 mg na 1 kg masy ciała kota, przy czym organizm każdego zwierzęcia posiada indywidualną tolerancję na substancje toksyczne. Dwukrotnie większa dawka czekolady może już spowodować trwałe zmiany w organizmie, takie jak uszkodzenie układu krwionośna.
  • Za dawkę śmiertelną dla kota uważa się ok. 100 mg na 1 kg masy ciała. Objawy zatrucia to najczęściej wymioty, biegunki i apatia, jednak u niektórych zwierząt występuje też nerwowość i agresja.
  • Najgroźniejsza dla kota jest czekolada gorzka, ze względu na wysoką zawartość czystego kakao. Najmniej toksyczna będzie czekolada biała, jednak jej również nie należy podawać zwierzęciu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *