Czy kot może pić mleko?

Czy kot może pić mleko?

Po urodzeniu kocięta karmione są mlekiem matki. Jej organizm produkuje laktazę, czyli enzym pozwalający na rozdzielenie cukru mlecznego i jego bezproblemowe trawienie przez młode. Ten okres żywienia ma kluczowe znaczenia dla prawidłowego rozwoju zwierząt, ze względu na intensywny wzrost i wysokie zapotrzebowanie na substancje odżywcze. Kocięta z czasem przestawiają się na karmę stałą, przez co organizm matki przestaje produkować laktazę. W konsekwencji mleko zawierające cukier mleczny staje się dla kota niestrawne, a jego podawanie może prowadzić do różnych dolegliwości.

Kiedy kot powinien pić mleko?

Mleko dla kota jest niezbędnym pokarmem jedynie przez kilka pierwszych tygodni jego życia. Wraz z wzrostem spada aktywność enzymu laktazy, dzięki któremu rozłożyć można laktozę. U wielu dorosłych kotów występuje całkowita nietolerancja tego węglowodanu zawartego w mleku – zarówno kocim, jak i krowim czy kozim. Organizm nie jest w stanie rozłożyć tego enzymu, przez co reaguje problemami trawiennymi, biegunką, bólami brzucha czy wzdęciami. Produkcja laktazy nie u wszystkich osobników redukuje się w takim samym stopniu, jednak u zdecydowanej większości z nich występuje jej znaczny spadek. Najzdrowszym rozwiązaniem jest więc karmienie kota naturalnym pokarmem jedynie w początkowym okresie jego życia.

Czy kot może pić mleko?

Ze względu na ryzyko wystąpienia poważnych problemów z trawieniem, odradza się podawania kotom tradycyjnego mleka. Alternatywą mogą być specjalne produkty lub mleka bez laktozy, który zawierają jej zdecydowanie mniejszą ilość i są bezpieczniejsze. Koty nie powinny jednak spożywać ich z dużą częstotliwością, ze względu na wysoką kaloryczność. Regularne przyjmowanie mleka może doprowadzić do nadwagi i otyłości, zwłaszcza w przypadku osobników niewychodzących. Od czasu do czasu można więc podawać takie produkty w formie smakołyku, zwłaszcza jeżeli zwierzę bardzo lubi mleko. Aby zapewnić kotu prawidłową ilość płynów, lepiej jednak podawać mu świeżą wodę pitną w natleniającym poidełku.

Jakie mleko dla małego kota?

W przypadku braku możliwości karmienia naturalnym pokarmem matki, małym kotom podawać można specjalne produkty mlekozastępcze. W ich składzie znajdują się określone substancje odżywcze, które mogą pomóc w prawidłowym rozwoju kociąt. Specjalne mleka do odkarmiania nabyć można w sklepach zoologicznych, a także różnego rodzaju lecznicach. Jeżeli nie ma możliwości szybkiego zdobycia takiego produktu, przez krótki okres czasu używać można zwykłego mleka w proszku dla niemowląt. Nie powinno się natomiast karmić małych kotów zwykłym mlekiem krowim, ze względu na obecność cukru mlecznego. Nawet po rozcieńczeniu wodą, taki pokarm może doprowadzić do ciężkich dolegliwości trawiennych.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *