Jak karmić małego kota bez matki?

Jak karmić małego kota?

Ze względów bezpieczeństwa, koty dzikie i wolnożyjące bardzo często przenoszą swoje kocięta z miejsca na miejsce. Zwierzęta muszą wyruszać na polowania, przez co młode nierzadko pozostawiane są bez żadnej opieki. Zdarza się też, że kocięta zostają porzucone lub w inny sposób odłączone od matki. Ich szanse na przeżycie są wówczas bardzo niskie, dlatego zaopiekowanie się nimi jest bardzo ważne. Mały kotek może też przez nieuwagę trafić do nowych właścicieli w okresie, gdy powinien jeszcze znajdować się od opieką matki.

Jak wygląda karmienie małego kota?

Małe kocięta wymagają przede wszystkim odpowiedniego pokarmu. Jeżeli nie mają dostępu do mleka matki, zastosować można specjalne produkty mlekozastępcze, przeznaczone do odkarmiania kotów już od pierwszych dni życia. Oseska należy też dokarmiać z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi, aby umożliwić mu łatwe przyjmowanie i połykanie pokarmu. Początkowo wystarczyć może strzykawka lub pipeta, jednak lepiej jak najszybciej zmienić je na butelkę ze smoczkiem. Małym kociętom pod żadnym pozorem nie powinno się podawać mleka krowiego, nawet jeżeli zostało wcześniej rozrzedzone. Taki pokarm może wywołać różne dolegliwości żołądkowe, a na dodatek nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników.

Czym karmić małego kotka?

Dietę opartą na specjalnym mleku zastępczym zakończyć można około 4. tygodnia życia. Kotek powinien być już wówczas na tyle silny, aby samodzielnie pić z miseczki. Na tym etapie można zacząć stopniowo wprowadzać nowe produkty, jednak nie warto jeszcze całkowicie rezygnować z mleka. Kocięta przyjmują od matki naturalny pokarm nawet do około 8. tygodnia życia. Zwierzęciu podawać można dobrej jakości karmy w postaci pasztetów i musów, które posiadają odpowiednio zbilansowany skład oraz formę przystępną w konsumpcji. Z czasem kot zacznie rosnąć i przybierać na wadze, co świadczy o jego prawidłowym rozwoju. Decydując się na podanie zwierzęciu karmy mokrej i suchej, należy ją dobrać stosowanie do wieku malca.

Jak często karmić małego kotka?

Karmienie małego kota powinno się odbywać stosunkowo często, nawet co dwie-trzy godziny. Oseski mają niewielkie brzuszki, dlatego przyjmują wyłącznie małe porcje. Częstotliwość ich zapotrzebowania na pokarm jest jednak bardzo wysoka, dlatego nawet krótkie głodówki są niewskazane. Niestety, wiąże się to nierzadko z koniecznością wstawania nocami co nawet kilka godzin. Małego kotka należy karmić powoli i cierpliwie, aby wyeliminować ryzyko zachłyśnięcia. Zwierzę nie poradzi sobie ze zlizywaniem lub piciem mleka z miski, dlatego nie powinno się podawać pokarmu w taki sposób. Kilkudniowe kocięta przystosowane są jedynie do ssania, dlatego muszą być karmione metodą najbardziej zbliżoną do naturalnej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *