Jak przechowywać kocie jedzenie latem?

biały kot jedzący z miski

Mogłoby się wydawać, że przechowywanie kociej karmy to prosta czynność, która nie wymaga instrukcji ani zachowania szczególnych warunków. Tymczasem sposób przechowywania pożywienia znacząco wpływa na termin jego przydatności do spożycia i smakowitość. Jeszcze większym wyzwaniem jest zapewnienie świeżości jedzenia w okresie letnim, gdy doskwierają upały. Na szczęście, dzięki kilku podpowiedziom, świetnie poradzisz sobie z tym zadaniem. Przejdź do lektury!

Przechowywanie kociego jedzenia latem – karma sucha

Przechowywanie suchej karmy nawet przez dłuższy czas jest możliwe, ale tylko pod warunkiem, że właściwie ją zabezpieczysz. Na co zwrócić uwagę? Pamiętaj o tych kwestiach:

  • miejsce – powinno być suche, przewiewne i zacienione, najlepiej, jeśli temperatura w nim nie będzie przekraczać 25°C;
  • pojemnik – jeśli planujesz trzymać karmę w oryginalnym opakowaniu, musisz zadbać o jego szczelne zamknięcie – dostęp powietrza spowoduje wietrzenie jedzenia i jego szybsze psucie. Bardzo dobrym rozwiązaniem są specjalne pojemniki, w których możesz przechowywać zarówno karmy bytowe, jak i karmy specjalistyczne;
  • czystość – używając pojemnika, zawsze dokładnie myj go i susz przed wsypaniem kolejnej porcji karmy (nie dosypuj świeżej karmy, gdy na dnie pozostaje ta z poprzedniego uzupełniania).

Dobrze zabezpieczona karma sucha może być z powodzeniem przechowywana nawet przez kilka tygodni. Serwuj pupilowi wyłącznie najwyższej jakości posiłki, jak np. karmy SPECIFIC™.

Przechowywanie kociego jedzenia latem – karma mokra

Nieotwarta karma mokra może być trzymana poza lodówką – tak samo jak karma sucha – w miejscu wolnym od wilgoci, przewiewnym i zacienionym, gdzie temperatura nie przekracza 25°C. Po otwarciu bezwzględnie należy trzymać ją w lodówce, nie dłużej niż dobę. Pamiętaj o tym, że koty nie przepadają za zimnym jedzeniem, dlatego wyciągnij porcję odpowiednio wcześniej, aby ogrzała się do temperatury pokojowej.

Przechowywanie karmy w misce latem

Nałożony do miseczki pokarm, zarówno w formie suchej i mokrej, nie powinien leżeć niezabezpieczony przez wiele godzin. Wówczas nie tylko straci swój smak i aromat, ale może ulec zepsuciu – szczególnie w okresie upałów! Dlatego, jeśli mruczek nie zje całej przygotowanej porcji lub w ogóle nie będzie zainteresowany konsumpcją, odczekaj 15-20 minut (gdyby jednak zmienił zdanie), zabezpiecz jedzenie (zakryj szczelnie folią lub przesyp/przełóż do pojemniczka) i schowaj je do kolejnego posiłku.

Jeżeli kot ponownie nie zechce tknąć wcześniej niedojedzonej karmy, wyrzuć ją, dokładnie umyj miseczkę i podaj nową porcję. Możliwe bowiem, że poprzednia już straciła smakowitość lub nawet uległa zepsuciu. Pamiętaj o tym, że Ty możesz tego nie zarejestrować, ale czuły koci nos będzie wiedział!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *