Mogłoby się wydawać, że przechowywanie kociej karmy to prosta czynność, która nie wymaga instrukcji ani zachowania szczególnych warunków. Tymczasem sposób przechowywania pożywienia znacząco wpływa na termin jego przydatności do spożycia i smakowitość. Jeszcze większym wyzwaniem jest zapewnienie świeżości jedzenia w okresie letnim, gdy doskwierają upały. Na szczęście, dzięki kilku podpowiedziom, świetnie poradzisz sobie z tym zadaniem. Przejdź do lektury!
Przechowywanie kociego jedzenia latem – karma sucha
Przechowywanie suchej karmy nawet przez dłuższy czas jest możliwe, ale tylko pod warunkiem, że właściwie ją zabezpieczysz. Na co zwrócić uwagę? Pamiętaj o tych kwestiach:
- miejsce – powinno być suche, przewiewne i zacienione, najlepiej, jeśli temperatura w nim nie będzie przekraczać 25°C;
- pojemnik – jeśli planujesz trzymać karmę w oryginalnym opakowaniu, musisz zadbać o jego szczelne zamknięcie – dostęp powietrza spowoduje wietrzenie jedzenia i jego szybsze psucie. Bardzo dobrym rozwiązaniem są specjalne pojemniki, w których możesz przechowywać zarówno karmy bytowe, jak i karmy specjalistyczne;
- czystość – używając pojemnika, zawsze dokładnie myj go i susz przed wsypaniem kolejnej porcji karmy (nie dosypuj świeżej karmy, gdy na dnie pozostaje ta z poprzedniego uzupełniania).
Dobrze zabezpieczona karma sucha może być z powodzeniem przechowywana nawet przez kilka tygodni. Serwuj pupilowi wyłącznie najwyższej jakości posiłki, jak np. karmy SPECIFIC™.
Przechowywanie kociego jedzenia latem – karma mokra
Nieotwarta karma mokra może być trzymana poza lodówką – tak samo jak karma sucha – w miejscu wolnym od wilgoci, przewiewnym i zacienionym, gdzie temperatura nie przekracza 25°C. Po otwarciu bezwzględnie należy trzymać ją w lodówce, nie dłużej niż dobę. Pamiętaj o tym, że koty nie przepadają za zimnym jedzeniem, dlatego wyciągnij porcję odpowiednio wcześniej, aby ogrzała się do temperatury pokojowej.
Przechowywanie karmy w misce latem
Nałożony do miseczki pokarm, zarówno w formie suchej i mokrej, nie powinien leżeć niezabezpieczony przez wiele godzin. Wówczas nie tylko straci swój smak i aromat, ale może ulec zepsuciu – szczególnie w okresie upałów! Dlatego, jeśli mruczek nie zje całej przygotowanej porcji lub w ogóle nie będzie zainteresowany konsumpcją, odczekaj 15-20 minut (gdyby jednak zmienił zdanie), zabezpiecz jedzenie (zakryj szczelnie folią lub przesyp/przełóż do pojemniczka) i schowaj je do kolejnego posiłku.
Jeżeli kot ponownie nie zechce tknąć wcześniej niedojedzonej karmy, wyrzuć ją, dokładnie umyj miseczkę i podaj nową porcję. Możliwe bowiem, że poprzednia już straciła smakowitość lub nawet uległa zepsuciu. Pamiętaj o tym, że Ty możesz tego nie zarejestrować, ale czuły koci nos będzie wiedział!