Jaka mokra karma dla kota? Co powinna mieć w składzie?

Jaka mokra karma dla kota?

Dieta jest czynnikiem, który w kluczowy sposób wpływa na dobrostan, rozwój i zdrowie kota. Podstawę jego żywienia powinno stanowić mięso, często podawane w formie gotowych do konsumpcji produktów. Dotyczy to zwłaszcza karm mokrych, dostępnych w puszkach i saszetkach. Aby tego rodzaju wyroby dobrze sprawdzały się w diecie kota, powinny posiadać odpowiednio zbilansowany i wartościowy skład.

Jaka mokra karma dla kota będzie najlepsza?

Najlepsza mokra karma dla kota to taka, którą można podawać codziennie. Produkt ten powinien być pełnowartościowy, a nie uzupełniający. Oznacza to, że musi posiadać składniki odżywcze niezbędne dla utrzymania prawidłowego rozwoju kota. W składzie mokrej karmy powinno znajdować się dużo mięsa, czyli minimum 50-70 proc. Dotyczy to zarówno mięsa mięśniowego, jak i podrobów. Koty mogą spożywać karmę zawierającą np. drób czy wołowinę, włącznie z sercami, żołądkami czy wątróbkami. Najlepiej, aby proporcje między poszczególnymi składnikami zostały dokładnie wypisane w składzie produktu.

Jakie składniki dodatkowe powinna zawierać mokra karma dla kota?

Poza mięsem, w składzie mokrej karmy dla kota powinny mogą znajdować się różne substancje wzbogacające. Bardzo cenna jest chociażby tauryna, czyli aminokwas niezbędny w kociej diecie. Nie tylko chroni ona serce, ale również zabezpiecza wiele układów w organizmie zwierzęcia. Niedobory tauryny mogą doprowadzić do poważnych schorzeń, dlatego należy regularnie dostarczać ją razem z pożywieniem. Minimalna ilość tego aminokwasu w karmie pełnowartościowej powinna wynosić 300-500 mg/kg, a optymalnie nawet 1500 mg/kg. Wartościowym dodatkiem są również witaminy, np. A, B12, E czy D3. Mokra karma może też zawierać prebiotyki, jednak dotyczy to głównie droższych produktów.

Jaka mokra karma nie będzie odpowiednia dla kota?

Karmienie kota powinno bazować na produktach mięsnych, dlatego w karmie mokrej nie mogą przeważać węglowodany w postaci zbóż, ziemniaków czy mączek kukurydzianych. Składniki te mogę być bardzo dyskretnie zamaskowane w składzie, dlatego należy szczególną uwagę poświęcić studiowaniu etykiety. Mokra karma nie powinna też zawierać sztucznych konserwantów, ponieważ mogą one działać rakotwórczo na organizm zwierzęcia. Szczególnie groźne są również dodawane przez producentów substancje polepszające smak, których obecność prowadzi do uzależnienia kota od konkretnej karmy. W rezultacie mogą wystąpić problemy ze spożywaniem innych produktów. Przy wyborze mokrej karmy warto wziąć pod uwagę także potencjalne alergie, ponieważ nie wszystkie kocie żołądki dobrze tolerują np. ryby. Najlepiej uważnie obserwować zwierzę i odnotowywać wszelkie niepokojące objawy, np. wydrapywanie sierści czy problemy z wypróżnianiem.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *