Jaka sucha karma dla kota? Co powinna mieć w składzie?

Jaka sucha karma dla kota?

Na prawidłowy rozwój kota kluczowy wpływ ma jego dieta, która powinna dostarczać odpowiednią ilość wartościowych składników. Uzupełnieniem karmy mokrej jest zwykle karma sucha, jednak nie zawsze odznacza się ona wysoką jakością. Aby utrzymać kota w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, należy zwrócić szczególną uwagę na skład tego typu produktów oraz zadbać o wybór możliwie najbardziej odżywczego posiłku.

Co powinna zawierać sucha karma dla kota?

Koty są mięsożercami, dlatego w ich diecie powinny dominować składniki pochodzenia zwierzęcego – im więcej, tym lepiej. Wybierając karmę suchą, należy brać pod uwagę produkty posiadające przynajmniej 70 proc. mięsa w swoim składzie. W diecie kota bardzo duże znaczenie mają kwasy omega-3 i omega-6, które przeciwdziałają arytmii, transportuję elektrolity przez błony, hamują agregację i odpowiadają za wiele innych istotnych procesów. Występują zwykle w droższych i bardziej luksusowych karmach, dlatego często muszą być dodatkowo suplementowane. Ważnym składnikiem jest także tauryna, która wzmacnia organizm kota na każdym etapie rozwoju. W karmie powinno się jej znaleźć przynajmniej 300-500 mg/kg. Dobrym uzupełnieniem są minerały i witaminy.

Jaka sucha karma dla kota będzie nieodpowiednia?

Najlepsza sucha karma dla kota to taka, która cechuje się niską zawartością węglowodanów. Ich ilość nie powinna przekraczać kilku procent, jednak niełatwo znaleźć produkt o takim składzie. Z tego względu dobrze zbilansowane karmienie kota powinno bazować przede wszystkim na karmie mokrej. Produkty zawierające ziemniaki i zboża są zbędne, ponieważ przewód pokarmowy kota nie jest przystosowany do ich trawienia. U zwierząt tych występuje niskie zapotrzebowanie na węglowodany, dlatego ich nadmierna podaż może prowadzić do otyłości oraz cukrzycy. Znikoma strawność to nie jedyny problem, ponieważ takie dodatki często działają jako zwykłe wypełniacze obniżające koszty produkcji. Wiele suchych karm dostępnych na rynku posiada nawet 40% węglowodanów w składzie.

Czy należy karmić kota suchą karmą?

Należy pamiętać, że sucha karma jest produktem mocno przetworzonym, poddawanym obróbce w wysokich temperaturach i często pozbawianym wielu wartości odżywczych. Istnieją jednak produkty o dobrym składzie, które nie powinny wyrządzić żadnych szkód zwierzęciu. Warto jednak pamiętać, że sucha karma nie może stanowić podstawy całej diety. Koty najczęściej pobierają wodę z pożywienia, dlatego wszystkie posiłki powinny dostarczać jej w odpowiednich ilościach. Żywienie zwierząt wyłącznie suchą karmą może prowadzić do odwodnienia, a tym samym zwiększyć ryzyko chorób układu moczowego. Karma sucha zawiera bowiem jedynie 3-10 % wody, podczas gdy mokra nawet 73-85 %.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *