Czesanie kota. Czym i jak często dbać o sierść kota?

Czesanie kota

Regularne czesanie kota to bardzo ważna czynność, która pomaga w uporaniu się z dużą ilością rozrzucanej przez niego sierści. Na miejsce obumarłych włosków wyrastają nowe, wytrzymałe i lśniące, dlatego systematyczna pielęgnacja korzystnie wpływa na wygląd zwierzaka. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość zmniejszenia kul włosowych, które mogą gromadzić się w kocim przełyku.

Dlaczego należy czesać kota?

Kołtuny gromadzące się w sierści są problemem nie tylko estetycznym. Pod wpływem nadmiaru martwych włosków, skóra kota staje się podatna na rozwój pasożytów oraz występowanie wtórnych stanów zapalnych. Praca nad okrywą ma znaczenie także dla ograniczenia sierści połykanej przez zwierzęta przy codziennej toalecie. Z organizmu najczęściej jest ona wydalana poprzez odruch wymiotny. Jej nadmiar w przewodzie pokarmowym może jednak wywołać tzw. zakłaczenie, czyli nagromadzenie kul włosowych w jelicie grubym. Wiąże się to z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, jak np. bóle brzucha, biegunki czy zaparcia. W skrajnych przypadkach, włosy mogą uformować się w twarde kamienie i zablokować układ pokarmowy.

Jak często czesać kota?

Częstotliwość wyczesywania kota zależy zarówno od rodzaju posiadanej przez niego sierści, jak i pory roku.

W okresie wiosny i jesieni zwierzęta te gubią dużo więcej włosów, niż latem i zimą. Mniej problematyczne w pielęgnacji są koty krótkowłose, które wystarczy czesać raz w tygodniu. Ich sierść jest krótka, dlatego samo wyczesywanie przebiega łatwiej. W przypadku kotów długowłosych, pielęgnacja powinna się odbywać przynajmniej co drugi dzień. Rasy o takiej sierści posiadają dużą ilość obumarłych włosów, które hamują wzrost nowych i zwykle rozrzucane są po całym domu.

Czym czesać kota?

Do czesania kota wykorzystać można różne produkty, najlepiej dopasowane do rodzaju sierści. Najbardziej uniwersalne są szczotki, które sprawdzają się w przypadku większości ras. Ich końcówki powinny być elastyczne, aby nie podrażniać skóry kota. Poza szczotką, przydatny może się okazać także metalowy grzebień do rozczesywania splątanych kołtunów i usuwania podszerstka. Przy wyborze odpowiednich narzędzi, warto wziąć pod uwagę rasę zwierzęcia.

Najwięcej problemów sprawiają zwykle koty perskie, które linieją przez cały rok i posiadają bardzo długie futro. Ich sierść należy rozczesywać od grzbietu w dół, nie pomijając przy tym żadnej części ciała. Dobrze sprawdzi się w tym celu grzebień o długi zębach oraz tzw. furminator. Do pielęgnacji kotów rasy sfinks oraz innych osobników o bardzo krótkiej sierści wystarczy natomiast specjalna rękawica gumowa lub kostka masująca, a także zastosowanie odpowiednich kosmetyków. Najmniej wymagające jest czesanie typowych dachowców.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *