Koty należą do zwierząt ciepłolubnych, które dobrze czują się w dodatnich temperaturach. Nie tylko chętnie wygrzewają się na słońcu, ale też często wypoczywają przy grzejniku, piecu lub innym źródle ciepła. Nie oznacza to jednak, że kot funkcjonuje komfortowo w każdej wysokiej temperaturze. Zwierzęta te mogą odczuwać nieprzyjemne gorąco, dlatego zwykle źle znoszą fale upałów. W takich warunkach muszą znaleźć sposób na schłodzenie organizmu. Czy kot się poci?
Pocenie się kota
Koty jak najbardziej się pocą, jednak nieco inaczej niż ludzie. U zwierząt tych trudno znaleźć ślady potu na ciele, ponieważ ich gruczoły potowe występują właściwie tylko na poduszkach łap. W śladowych ilościach, koci pot odprowadzany jest także z warg i podbródka. Gruczoły potowe uaktywniają się jednak nie tylko wtedy, gdy zwierzę musi się ochłodzić. Pracują one również w sytuacjach stresowych, co można zaobserwować np. podczas wizyty u weterynarza.
Koty posiadają niewiele gruczołów potowych, dlatego radzą sobie z problemem przegrzania tylko do pewnego momentu. Zwierzęta te mogą bardzo źle znosić upały, dlatego w warunkach powyżej 30 stopni Celsjusza zwykle pojawiają się zmiany w ich zachowaniu.
Koty a wysoka temperatura
Koci pot nie wystarcza do ochłody całego ciała. Przy wysokich temperaturach, zwierzęta te poświęcają zwykle więcej czasu na wylizanie sierści. Ich ślina paruje, dzięki czemu zabiera część ciepła i schładza organizm. Latem koty unikają też przebywania w miejscach nasłonecznionych i chętniej chowają się w cieniu. W okresie dużych upałów, zwierzęta te mogą też więcej spać i mniej jadać. Pobudzają się wieczorami, kiedy na zewnątrz robi się chłodniej. Jeżeli kot zbyt długo przebywa w wysokiej temperaturze, zwiększa się ryzyko przegrzania organizmu oraz wystąpienia groźnego dla życia udaru słonecznego. Dotyczy to zwłaszcza osobników wychodzących, które latem powinny unikać samotnych spacerów w godzinach południowych.
Schładzanie organizmu kota
Samo pocenie się kota nie wystarczy, dlatego w upały warto ułożyć na kocim legowisku wilgotny ręcznik, zasłonić okna po słonecznej stronie mieszkania i włączyć klimatyzację. Kotu trzeba też zapewnić dostęp do zacienionych przestrzeni i kryjówek, aby mógł sam wybrać miejsce wypoczynku. Należy też dbać o odpowiednie nawodnienie zwierzaka. Kot powinien mieć łatwy dostęp do chłodnej, świeżej wody. W domu warto umieścić kilka misek, aby zwierzę mogło samo się nawodnić w dowolnym momencie. Koty nie przepadają za kąpielami w wodzie, dlatego dobrym rozwiązaniem może być jedynie delikatne schładzanie sierści psikawką.