Jaki żwirek dla kota? Najpopularniejsze rodzaje

Jaki żwirek dla kota?

Żwirek dla kota to podstawowe akcesorium, w które musi się zaopatrzyć każdy opiekun. Kuweta z odpowiednią ściółką pozwala zwierzęciu na szybkie zakopanie nieczystości, tak jak odbywa się to w środowisku naturalnym. Żwirek potrzebny jest również kotom wypuszczanym na zewnątrz, nawet jeżeli spędzają większość czasu poza domem. W sklepach zoologicznych znaleźć można wiele rozwiązań, które różnią się materiałem wykonania oraz właściwościami. Poszczególne rodzaje żwirków dla kota mają swoje zalety i wady. Podstawowy podział obejmuje dwie grupy – zbrylające się i niezbrylające się. Jaki żwirek dla kota będzie najlepszy?

Żwirek zbrylający

Tego rodzaju żwirek zbryla się po kontakcie z cieczą, dzięki czemu po wchłonięciu moczu tworzy z niego łatwe do usunięcia grudki. Takie rozwiązanie niweluje konieczność wymiany całej ściółki z kuwety, a jedynie sukcesywnego usuwania jej części oraz uzupełniania nową. Zabieg ten pozwala na utrzymanie świeżości przez dłuższy czas, dzięki czemu wymaga rzadszego czyszczenia niż w przypadku korzystania ze żwirku niezbrylającego się. Najczęściej spotykane odmiany zbrylające to żwirek bentonitowy oraz żwirek drewniany.

Żwirek drewniany

Drewniany żwirek dla kota ma formę pelletu, czyli charakterystycznych granulek w formie małych wałeczków. W kontakcie z wilgocią ulegają one rozpadnięciu na pył lub drobniutkie wiórki, które opadają na dno kuwety. Żwirek drewniany jest ekologiczny i całkowicie biodegradowalny, a także bardzo wydajny. Do jego wytwarzania służy drewno drzew liściastych lub iglastych. Żwirek ten pyli się jedynie przy nasypywaniu, posiada delikatny zapach drewna i w żadnym stopniu nie podrażnia kociego węchu. Jeżeli pozwala na to administracja danego budynku, po zużyciu można go bez przeszkód zutylizować w domowej toalecie.

Żwirek bentonitowy

Żwirek bentonitowy należy do najtańszych, a także najpopularniejszych propozycji. Bardzo dobrze pochłania nieprzyjemne zapachy. Jego woń może być neutralna, bądź też aromatyzowana – dostępne są np. warianty lawendowe, morskie czy leśne. Zapachowy żwirek bentonitowy nie zawsze będzie jednak akceptowany przez zwierzę, dlatego w wielu przypadkach lepiej zdecydować się na wersję nieperfumowaną. Produkt ten wykazuje dość wysokie właściwości sorpcyjne. Żwirek może się przyczepiać do łap kota, przez co będzie roznoszony po domu. Nieczystości nie wolno wyrzucać do toalety, ze względu na ryzyko zapchania rur kanalizacyjnych.

Żwirek silikonowy

Żwirek silikonowy nazywany jest również silikatowym i powstaje z żelu krzemionkowego, czyli właśnie silikatu. Kryształki te są naturalnie bezzapachowe i przezroczyste, jednak występują też z wersji specjalnie barwionej i aromatyzowanej. Silikonowy żwirek dla kota uznawany jest za rozwiązanie najbardziej wydajne, ponieważ łatwo wchłania i zamyka w sobie wilgoć oraz jednocześnie nie powoduje pylenia. Niestety, nie sprawdzi się w przypadku kotów bardzo młodych oraz seniorów. Występuje bowiem ryzyko uszkodzenia ich stosunkowo delikatnych łap, a także przypadkowego spożycia. Żwirek ten może też wydawać dość uprzykrzający odgłos przy zakopywaniu przez zwierzę. Nie wolno go usuwać w toalecie.

Żwirek kukurydziany

Żwirek kukurydziany to jeden ze żwirków roślinnych, który podobnie jak drewniany bardzo dobrze się zbryla i może być spuszczany w toalecie. Jego zaletą jest optymalna delikatność dla kocich łap, dlatego może być stosowany u najbardziej wrażliwych i młodych zwierząt. Nie szkodzi też osobnikom, które mają tendencję do podjadania żwirku. Warto jednak pamiętać, że jego zapach może zniechęcać niektóre koty.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *