Jaki żwirek zbrylający dla kota? Rodzaje i zastosowanie

jaki żwirek zbrylający dla kota

Zbrylające się żwirki dla kotów są obecnie bardzo popularne, co wynika z ich wielu zalet. W kontakcie z wodą, tego rodzaju ściółka ulega zbryleniu. Po wchłonięciu moczu tworzy charakterystyczne grudki, w których zamknięta jest ciecz. Nieczystości można dzięki temu łatwo usunąć specjalną łopatką, bez potrzeby eliminowania całości żwirku z kuwety. Wystarczy jedynie pozbyć się jego części, a następnie uzupełnić nową ściółką. Ze względu na możliwość ograniczenia zabiegów pielęgnacyjnych, kuwetę z takim żwirkiem da się utrzymać w świeżości na długi czas.

Właściwości żwirku zbrylającego dla kota

Żwirek zbrylający dla kota charakteryzuje się wysoką chłonnością cieczy, dzięki czemu jest bardzo ekonomiczny w użyciu. Po kontakcie z moczem zmienia się w zbite grudki, które da się bardzo szybko i wygodnie usunąć za pomocą łopatki. Taki żwirek zbrylający dla kota przypomina formą piasek lub ziemię, dlatego jest dość podatny na zakurzenia i może wiązać nieprzyjemne zapachy. Jego rodzaje klasyfikowane są przede wszystkim ze względu na surowiec, jaki wykorzystano do produkcji. Obecnie do najpopularniejszych należą żwirki zbrylające bentonitowe, drewniane oraz silikonowe.

CZYTAJ TAKŻE: Jaki żwirek dla kota? Najpopularniejsze rodzaje

Żwirek bentonitowy

Żwirek bentonitowy bardzo efektywnie pochłania nieprzyjemne zapachy, a także skutecznie absorbuje wilgoć. Występuje w różnych kompozycjach dodatkowo aromatyzowanych, jednak nie wszystkie są dobrze akceptowane przez koty. Jeżeli zwierzę nie toleruje wybranej woni, można zdecydować się na wersję bezzapachową. Żwirek bentonitowy ma niestety skłonność do pylenia, przez co koty mogą przenosić na łapach po całym mieszkaniu.

Żwirek drewniany

Żwirek drewniany występuje w formie drobnego pelletu, który rozpada się w kontakcie z wilgocią na niewielkie wiórki lub pył. Do pylenia dochodzi jednak tylko do przy nasypywaniu, co jest niemałą zaletą. Żwirek drewniany jest całkowicie naturalny, biodegradowalny i ekologiczny, dzięki czemu ma neutralny zapach i nie podrażnia kota. Powstaje z drewna drzew iglastych lub liściastych i może być spuszczany w toalecie, o ile zezwala na to administracja budynku.

Żwirek silikonowy

Silikonowy żwirek dla kota wytwarzany jest ze specjalnego żelu. Idealnie sprawdza się w przypadku kotów długowłosych, których łapki są podatne na zbieranie pyłu i w rezultacie mogą pozostawiać drobne ślady w pomieszczeniach. Żwirek silikonowy eliminuje ten problem, a jednocześnie bardzo dobrze absorbuje wilgoć i nie kruszy się. Dla niektórych kotów może być jednak dość nieprzyjemny, ze względu na twarde granulki. W takim przypadku trzeba zastosować drobniejszy żwirek silikonowy, odpowiedni dla delikatnych kocich łap. Dodatkową zaletą takiej ściółki jest jej estetyczny wygląd po dodaniu do kuwety.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *