Mycie kota. Jak często i czym myć kota?

Mycie kota

Kocięta zaczynają się obmywać nawet przed ukończeniem 2. tygodnia życia, a dorosłe osobniki często poświęcają na pielęgnację nawet kilka godzin dziennie. Mimo dużej samodzielności w zakresie higieny, zwierzęta te muszą być czasem kąpane przez właściciela. Mycie stymuluje skórę zwierzęcia, a także pozwala na usunięcie zrzuconej sierści, łupieżu czy łoju. Kąpiel jest też ważnym etapem tresury kota, ponieważ przyzwyczaja go do nietypowych sytuacji.

Jak często myć kota?

Częstotliwość kąpieli u kota powinna być zdecydowanie niższa niż u psa. Jeżeli zwierzak myty będzie za często, jego skóra może się nadmiernie wysuszyć. Dobrym wskaźnikiem doboru odpowiednich okresów między kolejnymi kąpielami jest długość sierści. Koty krótkowłose powinny być myte nie częściej niż co ok. 6 tygodni. Ilość kąpieli można zredukować do 2-3 w ciągu roku w okresie linienia. Koty długowłose potrzebują zwykle częstszego mycia, w zależności od stanu higieny sierści. Z reguły ich kąpiele przeprowadza się nie częściej niż raz na 3 tygodnie. Niektóre koty są bardzo aktywne na zewnątrz, przez co często się brudzą i wymagają częstszego mycia. Stałej pielęgnacji potrzebują też przedstawiciele specyficznych ras, np. koty sfinksy. Inne z kolei muszą być kąpane przy różnych specjalnych okazjach, np. przed wystawą.

Gdzie i czym myć kota?

Przed kąpielą kota trzeba dokładnie wyczesać, a także obciąć mu pazury. W ten sposób uniknąć można poszarpania i zadrapania ubrań czy ręczników. Samo miejsce kąpieli powinno być odpowiednio ciepłe. Kota umyć można w wannie lub pod prysznicem, jednak lepszym rozwiązaniem będzie wystarczająco głęboki zlew. Warto też odpowiednio wcześnie przygotować wszystkie niezbędne rzeczy, aby nie przedłużać nadmiernie mycia i nie stresować zwierzęcia. Do rutynowej kąpieli wystarczy specjalny szampon dla kotów. Produkty przeznaczone dla psów mogą się okazać zbyt mocne, podobnie jak np. kosmetyk dziecięce. Ich zastosowanie wysusza kocią skórę, a nierzadko wykazuje też działanie toksyczne.

Jak umyć kota?

Do mycia łatwiej adaptują się małe koty. Pierwszej kąpieli nie powinno się jednak przeprowadzać przed 4.-6. tygodniem życia. U starszych i schorowanych osobników mycie może wywoływać nadmierny stres. W takim przypadku warto skontaktować się z weterynarzem. Koty najlepiej kąpać w temperaturze około 38 stopni, namydlając sierść szamponem i delikatnie obmywając pyszczek zwilżonym ręcznikiem. Czworonogi te nie lubią spryskiwania i oblewania wodą, dlatego warto ograniczyć strumień do minimum. Zwierzę najlepiej trzymać jedną ręką, aby drugą zapobiec ewentualnej ucieczce. Mycie kota należy rozpoczynać od szyi, stopniowo schodząc w dół pleców i ogona. Nie wolno też zapomnieć o podbrzuszu. Mokrego kota należy wysuszyć ręcznikiem, ewentualnie suszarką ustawioną na minimalną moc.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *