Mycie zębów kota. Czym i jak często?

Mycie zębów kota

Problemy z dziąsłami i uzębieniem występują u większości kotów, które ukończyły 3. rok życia. Zaniedbanie higieny jamy ustnej tych zwierząt prowadzi do rozwoju kamienia nazębnego, podnosząc tym samym ryzyko wielu chorób. Aby zapewnić kotu odpowiednią opiekę dentystyczną, warto dbać o jego zęby poprzez regularne i prawidłowe mycie.

Dlaczego czyszczenie zębów u kota jest konieczne?

Płytka nazębna tworzy się u kotów w taki sam sposób, jak u ludzi. Podrażnia dziąsła i wywołuje stany zapalne, co może doprowadzić do całkowitej utraty zębów. Nagromadzone bakterie powodują również dalsze komplikacje zdrowotne, w tym problemy z narządami wewnętrznymi. Oznaką tworzenia się kamienia nazębnego jest widoczny brązowawy nalot, a także nieświeży oddech. Sposobem na jego uniknięcie jest regularne czyszczenie zębów u kota, które najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. Młode kocięta lepiej adaptują się do zabiegów pielęgnacyjnych. 

Jak myć kotu zęby?

Mycie zębów kota najlepiej rozpocząć od rozprowadzenia niewielkiej ilości pasty na palcu, a następnie podaniu zwierzakowi do powąchania i posmakowania. Do czyszczenia najlepiej wykorzystać miękką szczoteczkę o niewielkiej główce. Mycie zębów palcami nie jest polecane osobom początkującym, ze względu na ryzyko ugryzienia. Czyszczenie warto zawsze przeprowadzać o tej samej porze, aby stało się ono rutyną. Kot powinien być w tym czasie spokojny i zrelaksowany. Warto ustawić zwierzę tyłem do siebie, aby zapobiec jego ucieczce. Na początek najlepiej delikatnie odsunąć skórę na pyszczku, celem odsłonięcia zębów. Szczoteczkę powinno ustawić się odpowiednim kątem, obejmując nią górą powierzchnię uzębienia oraz brzeg dziąseł. Mycie najlepiej wykonywać powolnymi ruchami. W przypadku problemów, na początku warto poprosić o pomoc weterynarza.

Czym najlepiej myć zęby kota i jak często to robić?

Kocich zębów nie powinno się myć zwykłą pastą dla ludzi. Większość z nich zawiera fluor, który jest dla tych zwierząt toksyczny. Specjalną pastę dla kotów nabyć można w każdym sklepie zoologicznym. Alternatywę stanowią żele do higieny jamy ustnej, w których znajdują się odpowiednie enzymy oraz inne składniki hamujące rozwój bakterii. Produkty te podawać można zarówno bezpośrednio, jak i wymieszane z pokarmem. Do środków czyszczących dla kotów należą też specjalne gumy, które myją zęby i dodatkowo zawierają błonnik wygładzający ich powierzchnię. Aby skutecznie dbać o hieny jamę ustnej kota, należy myć jego uzębienie jak najczęściej. O ile jest to możliwe, czyszczenie warto przeprowadzać codziennie. 

Minimalnie częstotliwość mycia zębów kota ograniczyć można do 2-3 razy w tygodniu, a w pozostałe dni regularnie stosować specjalne żele na dziąsła lub dodatki do karmy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *