Ropienie oczu u kota. Przyczyny, zapobieganie, leczenie

ropienie oczu u kota

Ropa w oku kota zbiera się przede wszystkim podczas snu, kiedy to spada zapotrzebowanie na nawilżanie przez gruczoły łzowe. Nadmiar śluzu wyrzucany jest wówczas poza powierzchnię, po czym wysycha. Pozostałości ropnej wydzieliny nie są groźne. Problem pojawia się wówczas, gdy ropa gęstnieje i staje się ciemna, worki spojówkowe ulegają spuchnięciu i zaczerwienieniu, a powieki zaczynają się sklejać. Kot może wówczas odczuwać duży dyskomfort spowodowany stanem zapalnym, a także zaogniać objawy drapaniem i pocieraniem oczu. W takiej sytuacji warto udać się do lekarza weterynarii.

Jakie są przyczyny ropienia oczu u kota?

Ropienie oczu u kota może być spowodowane zarówno przedostaniem się pod powiekę ciała obcego, jak i chorobami ogólnoustrojowymi. Przyczyną często jest zapalenie spojówek, wywołane infekcją bakteryjną lub wirusową. Do jego rozwoju może dojść pod wpływem obniżenia odporności kota, bądź też mechanicznego uszkodzenia spojówki. Oczy zwierzęcia są też stale narażone na ataki pasożytów, dlatego przyczyną może być brak regularnego odrobaczania. Ropa zbiera się też pod wpływem różnych alergii, np. po przebywaniu w zadymionym lub zapylonym otoczeniu. Kot może też zmagać się z katarem, któremu towarzyszy wyciek ropny i zalepianie powiek. Problem nierzadko spowodowany jest obecnością ciała obcego, które podrażnia również rogówkę oka.

Jak pozbyć się ropy z oczu kota?

W przypadku rozpoznania zaropiałych oczu u kota, warto jak najszybciej udać się do weterynarza. Lekarz oceni, czy przyczyną jest poważniejsza choroba. Nawet jeżeli problem dotyczy tylko jednego oka, specjalista może rozpoznać widoczne początki infekcji w drugim. Do przemywania zaropiałych oczu najlepiej wykorzystać sól fizjologiczną lub przegotowaną wodę. Nie należy natomiast stosować rumianku, ponieważ dodatkowo rozpulchnia błony śluzowej i wywołuje podrażnienia ułatwiające drobnoustrojom przenikanie do organizmu. Lepiej też nie podawać samodzielnie kotu kropli do oczu.

Jak zapobiegać ropieniu oczu u kota?

Aby zapobiec ropieniu, warto przede wszystkim dbać o systematyczną pielęgnację kota. Najlepiej dokładnie sprawdzać jego oczy przynajmniej raz w tygodniu. Szczególnej uwagi wymagają koty ras brachycefaliczych, czyli tych z charakterystycznie płaskim pyskiem. W ich przypadku występują zacieki pod oczami, które wymagają stosowania specjalnego preparatu usuwającego przebarwienia. U kotów ras długowłosych warto natomiast pamiętać o regularnym przycinaniu włosów rosnących w okolicy oczu, ponieważ nierzadko podrażniają one rogówkę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *