Kot birmański. Charakterystyka rasy i cena

kot birmański

Kot birmański to stosunkowo stara rasa, której pochodzenie nie zostało nigdy precyzyjnie określone. Na ogół uważa się, że zwierzęta te rzeczywiście wywodzą się z Birmy i są potomkami kojarzonych z tym miejscem kotów świątynnych. Rasa ta zwraca uwagę swoim melancholijnym charakterem, a także pięknym futrem i mistycznym spojrzeniem.

Cechy wygląd kota birmańskiego

  • Kot birmański cechy wyglądu ma bardzo charakterystyczne.
  • Przedstawiciel tej rasy to zwierzę średniej wielkości, przy czym kotki są mniejsze i mniej masywne od kocurów.
  • Jego wyróżniającym aspektem krępa i mocno umięśniona budowa ciała, a także wydłużony i przysadzisty tułów z puszystym ogonem i krótkimi łapami.
  • Kot birmański posiada też szeroką głową, z lekko zaokrąglonym czołem, średniej długości nosem zagłębionym u nasady, pełnymi policzkami oraz mocną brodą.
  • Zwierzęta te cechują się niedużymi i zaokrąglonymi uszami, a także owalnymi, intensywnie niebieskimi oczami o średniej wielkości.
  • Futro może być długie lub półdługie, w zależności od partii ciała zwierzęcia. Najdłuższe jest po bokach oraz na grzbiecie.
  • Do specyficznych cech kotów birmańskich należą białe skarpetki i rękawiczki na łapach, które powinny być symetryczne. Biel jest wyraźnie odgraniczona od znaczeń poprzez prostą linię, przechodzącą między śródręczem a palcami.

Cechy charakteru kota birmańskiego

Kot birmański usposobienie ma bardzo spokojne i zrównoważone. Zwierzęta te są wyjątkowo uczuciowe, przyjacielskie i ufne, dlatego ich osobowość idealnie wpisuje się w kontemplacyjny klimat świątyni dalekowschodnich. Przedstawiciele tej rasy mogą być jednocześnie aktywne i ciekawskie, dlatego chętnie uczestniczą w życiu właściciela. Lubią kontakt z człowiekiem i często domagają się dodatkowej uwagi. Kot birmański jest też wyjątkowo społeczny, przez co chętnie spędza czas z domownikami oraz innymi zwierzętami. Rasa ta może być socjalizowana zarówno z innymi kotami, jak i odpowiednio delikatnymi i zrównoważonymi psami. Birmańczyk mogą pozostawać w domu same, jednak lepiej zapewnić im jakiegoś towarzysza na czas nieobecności właściciela.

Kot birmański cena

Koty birmańskie z renomowanej hodowli kosztują średnio od 1800 do około 2500 złotych. Cena takiego zwierzaka zależy zarówno od wieku czy płci, jak i rodowodu. Do kosztów zakupu trzeba doliczyć wydatki związane z utrzymanie, które wynoszą około 100 złotych miesięcznie. Taka kwota pozwoli na zaspokojenie wszystkich potrzeb zwierzaka, włącznie z zadbaniem o zdrową i zróżnicowaną dietę. Koty birmańskie wymagają też odpowiedniej pielęgnacji. Oprócz cotygodniowego szczotkowania, zaleca się też regularne sprawdzanie czystości oczu i uszu zwierzęcia. W okresie linienia kot może gubić sporo sierści, dlatego kłaczki trzeba usuwać na bieżąco.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *