Kot brytyjski. Charakterystyka rasy i cena

kot brytyjski

Kot brytyjski to rasa, która trafiła do Anglii razem z legionami rzymskimi. Zwierzęta te początkowo cenione były za ich instynkt łowiecki, jednak z czasem zaczęto je hodować ze względu na wyjątkowy wygląd. Koty te występują obecnie w nawet 150 różnych odmianach barwnych. Przedstawiciele tej rasy wyróżniają się silnym charakterem, a przy tym umiarkowanym temperamentem. Nie są przy tym agresywne, dlatego mogą przebywać w domu razem z dziećmi.

Wygląd i zdrowie kotów brytyjskich

Kot brytyjski cechy wyglądu ma bardzo charakterystyczne:

  • Przedstawiciele tej rasy to zwierzęta średnich lub dużych rozmiarów, o silnym i muskularnym ciele z dużą głową.
  • Wyróżnikiem kotów brytyjskich jest też krępa sylwetka, a także gruby ogon oraz krótkie łapy.
  • Zwierzęta te posiadają gęstą, miękką sierść, która lekko odstaje od ciała i w dotyku przypomina nieco plusz.
  • Jej kolor może być jednobarwny lub dwubarwny, a także pręgowany, cieniowany, szynszylowy czy szylkretowy.
  • Barwa oczu uzależniona jest od umaszczenia, a najczęściej spotykane są pomarańczowe, złote i miedziane.
  • Rasa kotów brytyjskich charakteryzuje się przeważnie dobrym zdrowiem.
  • Największym zagrożeniem jest kardiomiopatia przerostowa, czyli warunkowana genetycznie choroba serca.
  • Kot brytyjski może też zmagać się z wrodzoną torbielatowatością nerek, a nieco rzadziej hemofilią czy wodogłowiem.

Charakter kotów brytyjskich

Kot brytyjski usposobienie ma bardzo pogodne i przyjacielskie. Zwierzęta te nie są krzykliwe i natrętne, a także rzadko miauczą. Lubią pieszczoty, głaskanie i smakołyki, jednak czasem potrzebują dystansu i spokoju. Nie przepadają za noszenie ma na rękach, ale są bardzo wierne i bardzo chętnie towarzyszą właścicielowi. Kot brytyjski jest przy tym bardzo niekonfliktowy, dlatego żyje w zgodzie z innymi czworonogami i dość szybko przystosowuje się do zmian w otoczeniu.

Zwierzęta te preferują życie w domowym zaciszu, dlatego nie potrzebują spacerów. Nie wykazują też skłonności do wspinania się, za to chętnie spędzają czas wypoczywając. Temperament kotów brytyjskich może zmieniać się z wiekiem. Małe kociaki są zwykle żywiołowe i energiczne, a osobniki dojrzałe bardziej zrównoważone i spokojne.

Kot brytyjski cena

Zakup kota brytyjskiego z hodowli wiąże się zwykle z wydatkiem od około 1300 do 2500 złotych, jednak zdarzają się również ceny powyżej nawet 4000 złotych.

Na ostateczny koszt wpływają różne czynniki, takie jak m.in. pochodzenie zwierzęcia. Wiele zależy od tytułów zdobytych przez rodziców danego kociaka, płci, wieku w momencie zakupu czy renomy hodowli. Nie bez znaczenia pozostają również wydatki związane z miesięcznym utrzymaniem zwierzęcia. Z reguły koszty te wynoszą średnio 120-150 zł, co w zupełności wystarcza na zakup wysokiej jakości karmy czy dobrego żwirku.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *