Kot cornish rex. Charakterystyka rasy i cena

Kot cornish rex

Cornish rex to rasa kotów, która powstała w wyniku przypadkowej ciąży i jej mutacji. W latach 50-tych XX wieku kotka Serena wydała na świat kilka kociąt, a jedno z nich posiadało charakterystycznie falowaną i krótką sierść, specyficznie szczupłą sylwetkę oraz nietoperzowate uszy. Jego matka była zwykłym dachowcem. Mutacja tak jednak spodobała się właścicielce, że pokryła Serenę z synem i zyskała w miocie kolejne trzy podobne koty. Z czasem rasa ta znacząco się rozwinęła, a do jej ostatecznego uznania doszło w 1967 roku w Anglii.

Cechy wyglądu kota cornish rex

Kot cornish rex cechy wyglądu ma tak charakterystyczne, że trudno pomylić go z przedstawicielem innej rasy.

  • Zwierzęta te posiadają filigranową, a przy tym muskularną sylwetkę oraz dość orientalną urodę.
  • Ich wygląd sprawia, że sprawiają wrażenie zwinnych i skocznych.
  • Kot cornish rex posiada dłuższe nogi tylne, dzięki czemu może wskakiwać na naprawdę duże wysokości.
  • Na szczególną uwagę zasługują również jego uszy, które są charakterystycznie duże.
  • Koty te mają bardzo dobry słuch, przez co zawsze zachowują czujność.
  • Osobnik tej rasy nie jest przesadnie duży, a jego waga wynosi od 2 do 4 kilogramów przy długości około 30 cm.
  • Samce mogą osiągać do 5 kg. Ostateczne rozmiary osiągają po ok. roku, co czynie je zwierzętami dość szybko dojrzewającymi.

Cechy charakteru kota cornish rex

Kot cornish rex usposobienie ma nadzwyczaj żywiołowe. Zwierzęta te posiadają godny pozazdroszczenia temperament, dlatego często wybierane są przez osoby poszukujące kontaktowego i aktywnego przyjaciela. Kot kornwalijskie uwielbiają zabawę, a także są bardzo ciekawskie. Dla wielu nabywców wadą może być fakt, że zwierzęta te bywają dość głośne. Nie powinny też wychodzić z domu, ponieważ w wyniku mutacji ich futro źle znosi ekspozycję na zwierząt. Z reguły kot cornish rex wystarczająco rozładowuje swoją energię w pomieszczeniach i najlepiej czuje się w mniejszych, a nawet ciasnych przestrzeniach. Ze względu na niewielkie rozmiary, zwierzęta należące do tej specyficznej rasy nie sprawiają problemów podczas przenoszenia czy transportu.

Kot cornish rex cena

Cena kota cornish rex wynosi około 2 – 4 tys. złotych. Im wyższy koszt, tym prawdopodobnie lepsze warunki hodowli. Najlepiej kupić tego kota w sprawdzonym miejscu, co zapewni gwarancję odpowiedniej socjalizacji podopiecznego, wykonania niezbędnych badań i szczepień czy prawidłowego karmienia na każdym etapie rozwoju. Taki zwierzak nie tylko lepiej sprawdzi się jako wierny towarzysz, ale też będzie zdrowszy. Warto na pierwszym miejscu postawić przede wszystkim dobry kontakt z hodowcą, a dopiero później zwracać uwagę na cenę. Koszt zakupu będzie wyższy, jeżeli kot ma być w przyszłości rozmnażany.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *