Alergia na koty nie jest wywoływana przez ich sierść, tylko białko występujące w naskórku, ślinie, moczu, kale czy wydzielinach gruczołów łojowych tych zwierząt. Same alergeny łatwo przyczepiają się jednak do okrywy włosowej, przez co jest ona ich nośnikiem. Objawy uczulenia mogą przez to wystąpić nawet pod wpływem kontaktu z właścicielem kota, który ma na ubraniu sierść swojego czworonoga.
Czy jest kot który nie uczula?
Niepożądane objawy wskutek kontaktu z kocią sierścią występują u nawet 10 proc. ludzi.
Aby uniknąć łzawienia oczu i uciążliwego kataru, większość alergików po prostu unika przebywania w towarzystwie tych zwierząt. Nie istnieją niestety koty, które nie powodują żadnych uczuleń. Wyróżnić można jednak kilka ras odpowiednich dla osób nadwrażliwych. Koty te produkują bowiem mniejszą ilość uczulającego białka, które występuje w moczu i ślinie. Niektóre z nich mają też znacznie mniej sierści, dzięki czemu wytwarzają i rozprzestrzeniają bardziej ograniczone ilości alergenów. Za koty całkowicie hipoalergiczne uznawani są przedstawiciele rasy Ashera. Zwierzęta te są jednak trudno dostępne i drogie, przez co niewiele osób może sobie na nie pozwolić.
Czy każdy kot uczula tak samo?
Specyficzne białka występują u wszystkich kotów, dlatego nie istnieją rasy całkowicie bezpieczne dla alergików. Z reguły większą liczbę gruczołów łojowych posiadają samce, dlatego są bardziej alergizujące od kotek. Właściwości te można jednak ograniczyć poprzez kastrację, która prowadzi do zmniejszonej produkcji łoju u kocurów. Silniej uczulają też koty ciemno umaszczone, dlatego alergicy powinni z nich zrezygnować. Nie bez znaczenia pozostaje wiek zwierzęcia. Kocięta uczulają mniej od dorosłych osobników, ze względu na mniejszą ilość białek alergizujących. Odpowiednie dla domów zamieszkiwanych przez osoby nadwrażliwe będą rasy hipoalergiczne. Niezależnie jednak od rodzaju wybranego kota, alergicy muszą zawsze dbać o regularne wietrzenie pomieszczeń, odkurzanie wnętrz odkurzaczem z filtrem HEPA czy mycie dłoni po kontakcie ze zwierzęciem. Trzeba też pozbyć się grubych dywanów i ciężkich zasłon, ponieważ występuje ryzyko pozostawienia na nich alergenów.
Jakie rasy kotów będą odpowiednie dla alergików?
Alergikom często polecane są tzw. koty z włosami. W praktyce zwierzęta te również dysponują sierścią, jednak jest ona rzadsza lub krótsza. Reakcje uczuleniowe mogą więc wywoływane nawet przez rasy bezwłose. W ich przypadku krótka sierść ogranicza nieco zużywanie śliny do czyszczenia, jednak wciąż zawiera ona alergizujące biała. Z tego względu warto postawić po prostu na rasy najmniej uczulające. Zalicza się do nich przede wszystkim koty syberyjskie, koty syjamskie, koty balijskie, katy jawajskie, koty abisyńskie oraz koty orientalne krótkowłose, a także kota sfinksa, Cornish Rex oraz Devon Rex.
Wielu specjalistów uważa, że spośród najbardziej rozpowszechnionych ras najbliższy hipoalergiczności jest kot syberyjski. Inaczej wygląda to w przypadku często uznawanego za bezpiecznego kota brytyjskiego. Jego wadą jest stosunkowo gruby podszerstek, w którym łatwo gromadzą się alergeny.
Ile kosztuje kot dla alergika?
Koty hipoalergiczne to zwierzęta rasowe, które zwykle są dość kosztowne. Zależnie od gatunku, wieku, płci czy hodowli, ich cena wynosi średnio od 2000 do nawet ponad 7000 złotych. Wybierając kota dla alergika, warto podjąć decyzję nie tylko na podstawie ilości białka uczulającego wytwarzanego przez zwierzę. Poza minimalizowaniem ryzyka objawów alergicznych, duże znaczenie powinny mieć również inne czynniki. Warto wybrać kota odpowiedniego pod względem charakteru i temperamentu, a także dopasować go do preferencji właściciela pod względem gabarytów, zapotrzebowania na karmę czy wymagań pielęgnacyjnych.