Kot europejski – charakterystyka rasy

kot europejski

Kot europejski to rasa naturalna, występująca w całej Europie. Do jej ukształtowania doszło na skutek krzyżowań z przedstawicielami rasy perskiej. Uznana została stosunkowo niedawno, w 1982 roku, ze względu na konieczność ochrony pierwotnych genów kotów występujących na terenie Europy od wieków.

Wygląd kota europejskiego

  • Kot europejski charakteryzuje się pięknym futrem z charakterystycznym wzorem pręgowanym, najczęściej marmurkowym, tygrysim lub cętkowanym.
  • Zwykle posiada srebrny kolor, jednak zdarzają się też czarne osobniki.
  • W porównaniu z innymi rasami, ciało kota europejskiego osiąga rozmiary średnie i duże.
  • Kończyny zwierzęcia mają różną długość i są dość masywne, a łapy okrągłe.
  • Kot europejski dysponuje ogonem grubym u nasady i cieniejącym ku końcowi, który posiada zaokrąglony koniec.
  • Zwierzęta te mają dość długie głowy, ze średniej wielkości uszami.
  • Oczy kotów europejskich wyróżniają się okrągłym kształtem i ustawione są lekko skośnie, a ich kolor może być miedziany, zielony lub ciemnoniebieski.
  • Samce osiągają wagę 4 kg, natomiast samice ok. 3,5 kg.
  • Długość ciała kota europejskiego wynosi średnio 45-50 cm plus 25-30 cm ogona.

Charakter kota europejskiego

Podobnie jak inne naturalne rasy kotów, europejczyki charakteryzują się zróżnicowanym charakterem. Zwierzęta te są zwykle indywidualistami, dlatego budują relacje z ludźmi na własnych zasadach. Rozwój ich psychiki i zachowania w dużym stopniu zależy od podejścia właściciela, a także ilości poświęcanego czasu. Kot europejski jest rasą niemodyfikowaną genetycznie, dlatego posiada dość silny instynkt łowiecki. Z reguły chętnie akceptują rozrywki proponowane przez opiekunów, włącznie z różnego rodzaju zabawami. Koty te nie powinny spacerować samodzielnie, tylko z właścicielem. Przedstawiciela rasy europejskiego można stosunkowo łatwo przyzwyczaić do szelek, ze względu na zrównoważony oraz inteligentny charakter.

Zdrowie kota europejskiego

Przedstawiciele rasy europejskiej słyną ze swojego nienagannego zdrowia, co zawdzięczają przede wszystkim naturalnemu pochodzeniu. Nie istnieją żadne choroby kotów, które można uznać za typowe dla tego gatunku. Zwierzęta tej rasy powinny być jednak regularnie poddawane badaniom kontrolnym u lekarza weterynarii. Dotyczy to zwłaszcza starszych osobników, ponieważ z wiekiem wzrasta u nich podatność na różne dolegliwości. Każdy kot europejski powinien być również systematycznie szczepiony, nawet jeżeli jest niewychodzący. Ze względów higienicznych należy także pamiętać o regularnym szczotkowaniu sierści co dwa tygodnie, celem usunięcia martwego włosia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *