Kot maine coon – charakterystyka rasy

kot maine coon

Maine coon to jedne z największych kotów domowych. Geneza tej rasy nie jest do końca znana, jednak najprawdopodobniej powstała ona w wyniku selekcji naturalnej. Przodkami maine coonów były koty wolno żyjące przy zagrodach ludzi, a także długowłose koty przewożone w XVIII wieku do Ameryki oraz koty angorskie pochodzące z Nowej Anglii.

Wygląd kota rasy maine coon

  • Waga maine coonów przeciętnie wynosi od 3,5 do 11 kg, jednak niektóre kocury osiągają masę nawet 15 kg.
  • Zwierzęta te posiadają bardzo mocno umięśnioną szyję, średnich rozmiarów głowę, delikatnie wygięte czoło, łagodnie wklęsły profil oraz wydatne kości policzkowe.
  • Nos i pyszczek nadają tym kotom kanciastego wyglądu, a górna warga tworzy linię pionową z nosem i silnie zarysowaną brodą.
  • Przedstawiciele tej rasy wyróżniają się wysoko osadzonymi uszami, których szeroka nasada nieznacznie wychyla się do przodu.
  • Każdy kot maine coon dysponuje też lekko owalnymi, dużymi oczami w różnych odcieniach bursztynu, złota i zieleni.
  • Sierść tych zwierząt występuje w wielu wariacjach barwnych.
  • Koty maine coon posiadają też wyjątkowo piękne, półdługie i gęste futro.

Charakter kota rasy maine coon

Maine coon charakter ma bardzo przyjacielski. Koty te są łagodne, towarzyskie i zrównoważone. Kiepsko znoszą samotność, dlatego cenią bliskość opiekunów. Maine coony przepadają również za dziećmi i mocno się do nich przywiązują, zawsze wykazując chęć do głaskania i zabawy. W porównaniu z wieloma innymi rasami, zwierzęta te dużo łatwiej adaptują się do nowych warunków. Ich cechą charakterystyczną jest duża prospołeczność, a także wysoki iloraz inteligencji. Koty te szybko się uczą, np. aportowania czy chodzenia na smyczy. Maine coony nie są też agresywne dla zwierząt, dlatego łatwo akceptują inne koty i psy.

Ile kosztuje maine coon?

Cena kota maine coon wynosi średnio od 1500 do 3000 zł. Kwota za osobnika przeznaczonego do dalszego rozmnażania jest większa, zwykle od 3500 do 6500 zł. Warto pamiętać, że przedstawiciele tej rasy narażone są na wady genetyczne. Koty powinny zostać przebadane pod kątem kardiomiopatii przerostowej, czyli poważnej wady serca. U maine coonów często występuje też torbielowatość nerek, będąca ciężką i nieuleczalną chorobą. Koty te wykazują ponadto predyspozycje do młodzieńczego zapalenia dziąseł. Schorzenie to jest wyjątkowo uciążliwe, a w przypadku braku leczenia może przerodzić się w stan przewlekły i towarzyszyć zwierzęciu również w okresie dorosłości.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *