Kot perski – charakterystyka rasy

kot perski

Kot perski to jedna z najstarszych ras kotów, a jej ojczyznę najprawdopodobniej stanowiły rejony dzisiejszego Iranu. Zwierzęta te pamiętają jeszcze czasy wypraw krzyżowych, a w XVII wieku trafiły do Włoch, Francji i Anglii. Koty perskie są dość blisko spokrewnione z rasami egzotycznymi, co widać po ich charakterystycznym wyglądzie oraz specyficznych cechach osobowościowych.

Wygląd kota perskiego

  • Persy to koty średniej wielkości – samce ważą do 6 kg, a samice jedynie 3-4 kg.
  • Ich cechą charakterystyczną jest krótka, masywna szyja i duża głowa ze specyficznym przejściem czołowo-nosowym.
  • Koty perskie mają też pełne policzki oraz zaokrąglone, wypukłe czoło.
  • Wyróżniają się szorstkim i krótkim nosem, silną i prostą szczęką oraz dużymi, szeroko rozstawionymi oczami.
  • Nisko osadzone i mocno rozstawione uszy persów są dość nieduże, ale posiadają specyficzne pędzelki włosów przy wewnętrznej stronie małżowiny.
  • Koty perskie mają też kryzę, czyli długą i gęstą sierść porastającą brodę.
  • Przedstawiciele tej rasy posiadają masywny i krępy tułów, szeroką klatkę piersiową i mocno umięśniony grzbiet.
  • Sylwetka kotów perskich przypomina kwadrat.
  • Na uwagę zasługuje też imponujący ogon, który jest dość krótki, puszysty i proporcjonalny do budowy ciała kota perskiego.

Charakter kota perskiego

Kot perski charakter ma bardzo łagodny, dostojny i zrównoważony. U zwierząt tych rzadko występują agresywne zachowania, które wynikają jedynie z osobniczych uwarunkowań. Spokojne usposobienie sprawia, że są przyjaźnie nastawione do człowieka i łatwo się do niego przywiązują. Persy lubią być w centrum zainteresowania, ale są mało aktywne i dość ciche. Przez większość czasu wylegują się na kanapie, dlatego lubią pieszczoty i proste zabawy. Z uwagi na ich inteligencję, koty tej rasy bywają dość uparte. Łatwo jednak tolerują zarówno dzieci, jak i inne zwierzęta.

Ile kosztuje kot perski?

Cena kota perskiego wynosi przeciętnie od 1 000 do 2 000 złotych, przy czym mniej powszechne odmiany mogą być nieco droższe. Osobowość tych zwierząt sprawia, że bardzo dobrze nadają się do życia z człowiekiem. Persy wymagają jednak dość czasochłonnej pielęgnacji sierści, która musi być utrzymywana w idealnym stanie. Należy regularnie ją czesać, a także dbać o higienę okolic nosa, oczu czy miejsc intymnych. Zwierzęta te wykazują ponadto dość dużą skłonność do problemów zdrowotnych, dlatego mogą potrzebować częstych wizyt u weterynarza.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *