Kot ragdoll – charakterystyka rasy

kot ragdoll

Ragdoll to rasa półdługowłosa, wywodząca się ze skrzyżowania kotów perskich, burmańskich oraz birmańskich. Nazwa tego kota nawiązuje do szmacianej lalki, ponieważ po wzięciu na ręce szybko się odpręża i rozluźnia mięśnie. Wbrew obiegowej opinii, zwierzęta tej rasy nie są odporne na ból. Koty ragdoll wykazują się jednak bardzo dużą uległością i pewną bezwładnością, zwłaszcza w zestawieniu z wieloma innymi rasami.

Wygląd kota ragdoll

  • Koty rasy ragdoll są duże i muskularne, a ich waga może dochodzić nawet 8-10 kg u samców oraz 4-6 kg u samic.
  • Zwierzęta te dorastają powoli, zwykle osiągając dojrzałość w wieku 3-4 lat.
  • Koty ragdoll posiadają dłuższe tylne łapy, przez co budowa ich ciała nie jest do końca proporcjonalna.
  • Przedstawiciel tej rasy ma średniej wielkości głowę, z rozstawionymi uszami, mocną brodą i wyraźnymi policzkami.
  • Oczy kotów ragdoll są duże i owalne, w kolorze ciemnoniebieskim.
  • Cechą charakterystyczną ragdolli jest wydatna klatka piersiowa, długi tułów oraz puszysty ogon zwężający się ku końcowy.

Umaszczenie kotów ragdoll

Koty ragdoll występują w trzech umaszczeniach, z których każde posiada nawet kilka odmian.

  • Mitted charakteryzuje się białym pasem ciągnącym od głowy do nasady ogona;
  • Colourprint zwraca uwagę ciemniejszym zabarwieniem niektórych elementów ciała;
  • Bicolour – przy tym umaszczeniu klatka piersiowa, łapy i brzuch kota są całkowicie białe.

Charakter kota ragdoll

Rasa ragdoll potrzebuje częstego kontaktu z opiekunem, przez co jej przedstawiciele chętnie towarzyszą swoim właścicielom przez cały dzień. Koty te nie są jednak natrętne, a także mają bardzo łagodne usposobienie. Potrzebę zabaw i pieszczot sygnalizują delikatnym, cichym miauczeniem. Zwierzęta tej rasy mogą przebywać z dziećmi, przez co często używane są jako koty terapeutyczne. Ich zachowanie jest dość flegmatyczne, przez co nie są zbyt aktywne i skoczne. Nie wspinają się wysoko na meble, przez co ich nie niszczą i są przystępne w codziennym utrzymaniu.

Zdrowie kota rasy ragdoll

Podobnie jak inne rasy kotów o wysokim wskaźniku pokrewieństwa, zwierzęta te wykazują większą podatność na występowanie chorób genetycznych. Aby uniknąć problemów zdrowotnych, konieczne jest dokładne sprawdzenie hodowli oraz przeprowadzenie dokładnych badań. Z uwagi na dość dużą masę ciała, kot ragdoll narażony jest na kardiomopatię przerostową. U zwierząt tych często występują też schorzenia ze strony układu moczowego, zwłaszcza kamica pęcherza moczowego. Kot ragdoll może też mieć problemy z przyzębiem i dziąsłami, np. cierpieć na zapalenie eozynofilowe. Osobniki tej rasy średnio dożywają 15-19 lat.  

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *