Kot rosyjski niebieski – charakterystyka rasy

kot rosyjski

Kot rosyjski niebieski to rasa naturalna, czyli ukształtowana bez ingerencji ze strony człowieka. Należy przy okazji do jednej z pierwszych, które prezentowane były na wystawach. W Polsce rosyjskie koty niebieskie pojawiły się w na początku lat 20. ubiegłego wieku. Rasa ta pochodzi z Archangielska nad Morzem Białym, gdzie panują wyjątkowo surowe warunki środowiskowe. Koty rosyjskie niebieskie są dzięki temu odporne na niskie temperatury, silne oraz wytrzymałe.

Wygląd kota rosyjskiego niebieskiego

  • Koty rosyjskie niebieskie mają średniej wielkości ciało i smukłą sylwetkę, ze stosunkowo długimi nogami i niewielkimi łapkami.
  • Zwierzęta te wyróżniają się oczami o migdałowym kształcie, zwykle w kolorze zielonym.
  • Cechą charakterystyczną kotów rosyjskich niebieskich jest piękne, niebieskawo-szare futro o pluszowej strukturze.
  • Ich skóra ma niebieski kolor, co można wyraźnie zaobserwować na zewnętrznej stronie uszu.
  • Koty rosyjskie posiadają specyficzne umaszczenie z połyskiem, osiągniętym za sprawą bezbarwnych końcówek szarego włosia. Futro jest miękkie w dotyku, co wynika z obecności podszerstka.

Charakter kota rosyjskiego niebieskiego

Koty rosyjskie niebieskie są bardzo wierne, dlatego często wybierają jednego opiekuna na całe życie. Domagają się czułości i uwagi ze strony właściciela, towarzysząc mu w wielu domowych zajęciach i obowiązkach. Kot rosyjski niebieski lubi pieszczoty i wchodzenie na kolana, a także sypianie z ludźmi. Zwierzęta te wymagają również zabawy połączonej z wysiłkiem umysłowym. Z uwagi na dużą inteligencję, mogą nauczyć się spacerowania na smyczy, aportowania czy reagowania na imię. Koty rosyjskie niebieskie są spostrzegawcze i ciekawskie, dlatego szybko się nudzą. Warto okresowo wymieniać ich zabawki, a także urozmaicać aktywności.

Zdrowie rosyjskich kotów niebieskich

Podobnie jak inne naturalne rasy kotów, zwierzęta te na ogół cieszą się bardzo dobrym zdrowiem i nie występują u nich predyspozycje do schorzeń genetycznych. Koty rosyjskie niebieskie są wytrzymałe i silne, dzięki czemu zwykle dożywają nawet 20 lat. U zwierząt tych mogą jednak pojawiać się skłonności do odwadniania organizmu, co prowadzi do późniejszych problemów z niewydolnością nerek. Aby uniknąć dolegliwości ze strony układu moczowego, warto regularnie badać kota rosyjskiego niebieskiego u weterynarza. Duże znaczenie dla utrzymania dobrej kondycji zwierzęcia ma odpowiednie żywienie. Dieta powinna być zbliżona do naturalnej, czyli przede wszystkim bogata w mięso. Najlepiej sprawdzi się karma mokra, pozbawiona zbóż.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *