Kot syberyjski – charakterystyka rasy

kot syberyjski

Koty syberyjskie to półdługowłosa rasa naturalna, a więc ukształtowana bez udziału ludzi. Zwierzęta te pochodzą z Syberii, przez co wciąż cieszą się bardzo dużą popularności w Rosji. Koty te trafiły do innych krajów dopiero po 1989 roku, kiedy też rozpoczęła się ich hodowla w Polsce. Przedstawiciele tej rasy należą grupy zwierząt średnich oraz dużych.

Wygląd kota syberyjskiego

  • Waga kota syberyjskiego wynosi od 6 do 10 kg.
  • Przedstawiciele tej rasy posiadają masywne i umięśnione ciało, z mocnym karkiem i szeroką klatką piersiową.
  • Lekko zaokrąglona głowa wyróżnia się wysoko osadzonymi policzkami, a także delikatnie cofniętą brodą.
  • Koty syberyjskie posiadają średniej długości uszy, które cechują się zaokrągleniami przy szczytach.
  • Oczy tych zwierząt są duże, szeroko rozstawione i lekko owalne, a także występują w wielu kolorach.
  • Kot syberyjski posiada mocne nogi i okrągłe łapy z charakterystycznymi włosami, które rosną między palcami.
  • Ogon tych zwierząt jest puszysty i zwęża się ku górze, a gęste futro składa się z włosa zróżnicowanego strukturalnie.

Charakter kota syberyjskiego

Kot syberyjski charakter ma bardzo uczuciowy i przyjacielski. Zwierzęta te lubią ludzkie towarzystwo i przywiązują się do opiekunów, a także wykazują sporą inteligencję emocjonalną. Przedstawiciele tej rasy są bardzo aktywni i temperamentni, co czyni ich bardzo dobrymi łowcami. Koty syberyjskie kształtowały się bez ingerencji człowieka, dzięki czemu są bardzo silne i odporne. Wykazują one wiele zachowań charakterystycznych dla swoich przodków, jednak nie mają zapędów niszczycielskich. Zwierzęta te są bardzo serdeczne, nienatarczywe i niezależne, a na ogół również pewne siebie i odważne. W obrębie tej rasy mogą jednak zdarzać się osobniki bardziej nieśmiałe, które preferują spokojny i ustabilizowany tryb życia.

Ile kosztuje kot syberyjski?

Koszt kota syberyjskiego z hodowli to średnio od 1800 do 3000 zł. Dokładna cena zależy m.in. od wieku zwierzęcia w momencie zakupu, a także jego pochodzenia czy płci. Koty syberyjskie są zwykle bardzo zdrowe, jednak może występować u nich kardiomiopatia przerostowa – HCM. Schorzenie to atakuje serce, tworząc wokół niego zgrubienie prowadzące do problemów zdrowotnych i śmierci. Obowiązkiem hodowcy jest testowanie kotów syberyjskich pod kątem HCM, dlatego lepiej unikać pozyskiwania zwierząt niepoddanych odpowiedniej weryfikacji. Rasa ta narażona jest także na niedobór kinazy progronianowej, czyli dziedziczną chorobę prowadzącą do anemii.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *