Kot syjamski – charakterystyka rasy

kot syjamski

Koty syjamskie należą do jednej z najstarszych, a zarazem najdłużej towarzyszących człowiekowi ras. Zwierzęta te pochodzą z Dalekiego Wschodu, a konkretnie obszarów współczesnej Tajlandii. Pierwsze wzmianki o tej rasie pojawiły się jeszcze w XVI wieku. Kot syjamski posiada wiele charakterystycznych cech, które dotyczą nie tylko jego specyficznego wyglądu.

Wygląd kota syjamskiego

  • Koty syjamskie mają nieproporcjonalnie duże uszy, garbaty nos i osadzoną w kształt trójkąta głowę, a także szczupłą i delikatną szyję.
  • Ich ciało jest drobnokościste i smukłe, z długimi kończynami oraz cienkim ogonem.
  • Samce kotów syjamskich mają bardziej muskularną budowę i ważą ok. 3,5 – 5,5 kg, a samice średnio 2,5 – 3,5 kg.
  • Oczy kotów syjamskich mają średnią wielkość, osadzone są blisko siebie i pod delikatnym skosem oraz charakteryzują się migdałowym kształtem. Ich kolor jest zwykle intensywnie szafirowo – niebieski.
  • Koty syjamskie mają jednolitą i krótką okrywę włosową, złożoną głównie z delikatnych włosów okrywowych. Syjamy występują w różnych umaszczeniach.

Charakter kota syjamskiego

Koty syjamskie są żywiołowe, radosne i pewne siebie, dlatego lubią być w centrum uwagi i często domagają się atencji ze strony właściciela. Źle znoszą ignorowanie, brak pieszczot i opóźnienia w podawaniu posiłków, co sygnalizują głośnym miauczeniem o różnej intonacji. Przedstawiciele tej rasy kotów lubią też towarzystwo innych zwierząt, a ich charakter jest dość dominujący. Wymagają dużo wolnej przestrzeni, włącznie z dostępem do drapaków czy huśtawek. Koty syjamskie są inteligentne, dlatego przy odrobinie konsekwencji i cierpliwości można ich nauczyć różnych komend oraz sztuczek. Ich adaptacja do nowych warunków przebiega bardzo szybko, nawet w towarzystwie nieznanych wcześniej ludzi. Zwierzęta te mają silny apetyt, dlatego należy starannie pilnować ich diety.

Zdrowie kota syjamskiego

Ze względu na specyficzne predyspozycje genetyczne, u przedstawicieli tej rasy mogą występować pewne choroby kotów. Podatność na zachorowanie w dużym stopniu zależy od hodowli, z której pozyskane zostało zwierzę. Kot syjamski powinien przejść wiele badań, zanim trafi do nowego właściciela. Ryzyko wystąpienia chorób znacząco minimalizuje wybór hodowli z czystą, sprawdzoną linią genetyczną. U kotów syjamskich najczęściej występują wady wrodzone wzroku, takie jak ze zbieżny, oczopląs, zanik siatkówki, martwak rogówki czy jaskra. W przypadku braku wrodzonej podatności na choroby, kot syjamski może charakteryzować się długowiecznością i dożyć nawet 20 lat.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *