Najpopularniejsze rasy kotów w Polsce

Najpopularniejsze rasy kotów w Polsce

Większość spotykanych w Polsce kotów to dachowce, czyli osobniki nierasowe. Zwierzęta z rodowodem wybierane są przez osoby, którym zależy na konkretnych cechach charakteru lub określonym wyglądzie przyszłego pupila. Każda z ras hodowlanych posiada unikalny zespół cech, a niektóre z nich cieszą się szczególnym powodzeniem nad Wisłą. Jakie są najpopularniejsze rasy kotów w Polsce i czym się wyróżniają?

Kot europejski

Koty europejskie to rasa najbardziej rozpowszechniona w Europie, a zarazem najpopularniejsze koty w Polsce. Zwierzęta te przypominają dachowce ze względu na krótką i gęstą sierść z różnorodnym umaszczeniem. Koty europejskie mają też zróżnicowane ubarwienie oczu – od głębokiej zieleni po jasną żółć. Dorosła samica osiąga wagę ok. 3,5 kg, natomiast samiec ok. 4 kg. Zwierzęta te mają zwykle łagodny charakter, a także są bardzo przyjazne dla ludzi oraz inteligentne. Koty europejskie nie wykazują też skłonności to chorób, ale mogą być narażone na pasożyty.

Kot perski

Koty perskie należą do grupy ras długowłosych. Ich cechą charakterystyczną jest stosunkowo duża głowa i krępa budowa ciała. Waga tych zwierząt sięga od 2,5 do 7 kg. Koty perskie uznawane są za dość leniwe, jednak nie stronią od aktywności. Wykazują ochotę do nauki, a także lubią przebywać w towarzystwie ludzi i wchodzić z nimi w interakcję. Problemy sprawiać może okrywa włosowa, która wymaga codziennej pielęgnacji. Budowa anatomiczna tych kotów sprawia, że występują u nich choroby układu oddechowego i wiele schorzeń dziedzicznych.

Kot sfinks

Koty rasy sfinks najprawdopodobniej wywodzą się od kanadyjskiej odmiany domowej, a ich cechą charakterystyczną jest brak okrywy włosowej. Ich skórę pokrywa jednak delikatny meszek, dlatego nie są całkowicie gładkie. U sfinksów nie występują też wąsy i rzęsy. Oczy tych zwierząt osadzone są głęboko, a kształtem przypominają cytryny. Osobniki tej rasy są muskularne, ale drobnokościste. Ich masa wynosi od 4 do 7 kg. Koty sfinksy są bardzo inteligentne, aktywne i sprawne fizycznie. Występuje u nich tendencja do problemów skórnych, takich jak infekcje grzybicze czy wysypki.

Kot syjamski

Pochodzenie kotów syjamskich nie jest do końca jasne, jednak prawdopodobnie wywodzą się z Dalekiego Wschodu. Rasa ta uznawana jest za jedną z najstarszych na świecie. Masa ciała kotów syjamskich wynosi od 2,5 do 4,5 kg. Zwierzęta te posiadają niebieskie oczy i krótką sierść. Ich cechą charakterystyczną jest duża towarzyskość i przyjazność, przez co źle znoszą samotność i bardzo mocno przywiązują się do właściciela.

Kot syberyjski

Koty syberyjskie wywodzą się z Syberii i należą do grupy ras półdługowłosych. Zwierzęta te posiadają muskularną budowę ciała, z dość szeroką klatką piersiową. Waga tych kotów wynosi od 4 do 7 kg. Do charakterystycznych cech tej rasy należy miękka, półdługa i jedwabista sierść, która nadaje osobnikom dzikiego wyglądu. Koty syberyjskie są żywiołowe i temperamentne, a przy tym przyjacielsko nastawione. Zwierzęta te polecane są alergikom, ponieważ przedstawiciele rasy syberyjskiej roznoszą o wiele mniej alergenów w porównaniu z innymi.

Koty rasy maine coon

Maine coon to wyjątkowo duże koty domowe, które najprawdopodobniej wywodzą się z Ameryki Północnej. Średnia masa ciała tych zwierząt wynosi od 6 do 11 kg. Osobniki tej rasy są bardzo przyjacielskie, łatwo nawiązują kontakt i szybko przywiązują się do właściciela. Ze względu na prospołeczny charakter, wykorzystywane są nawet jako koty terapeutyczne. Specyficzna osobowość w połączeniu z nietuzinkowym wyglądem powoduje, że zwierzęta te cieszą się coraz większą popularnością również w Polsce.

Kot rosyjski niebieski

Koty niebieskie rosyjskie to rasa naturalna, która wywodzi się z Rosji. Zwierzęta te posiadają muskularną budowę ciała, a także krótką i miękką sierść. Ich waga sięga od 2,5 do 4,5 kg. Koty niebieskie rosyjskie są bardzo lojalne, zrównoważone i inteligentne, a przy tym umiarkowanie aktywne. Zwierzęta tej rasy cieszą się zwykle bardzo dobrym zdrowiem.

Koty rasy ragdoll

Ragdoll to rasa kotów półdługowlosów, która pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Zwierzęta te posiadają muskularną budowę ciała, a także charakterystyczne oczy w kolorze niebieskim. Ich waga wynosi zwykle od 4,5 do 9 kg. Koty rasy ragdoll cechą się towarzyskim i łagodnym usposobieniem, a w porównaniu z innymi rasami także sporą uległością. Po wzięciu na ręce, zwierzęta te natychmiast się odprężają i wiotczeją, dlatego ich nazwa nawiązuje do szmacianej lalki. Koty te poruszają się z dużą gracją i łatwo się przywiązują.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *