Polskie rasy kotów. Które są najpopularniejsze?

Polskie rasy kotów

Koty rasowe muszą pochodzić z zarejestrowanej hodowli oraz posiadać odpowiedni rodowód. W Polsce takie osobniki stanowią jedynie niewielki procent, podobnie jak w większości innych krajów. Koty najchętniej adaptowane są ze schronisk i domów tymczasowych, a także przygarniane z ulicy lub otrzymywane od znajomych za darmo. Zdrowe osobniki rasowe zdobyć można wyłącznie z hodowli, a cena wielu z nich jest dość wysoka. W Polsce niektóre odmiany zyskały jednak szczególną popularność, głównie za sprawą efektownego wyglądu oraz unikalnych cech charakteru.

Najpopularniejsze koty w Polsce

W Polsce popularne są różne rasy kotów domowych, włącznie z wieloma odmianami długowłosymi i krótkowłosymi. Do najchętniej wybieranych należą te, które mają przyjazne usposobienie i są proste w pielęgnacji. O popularności danej rasy decyduje głównie to, jakie hodowle są najszerzej i najłatwiej dostępne. Trudno wyróżnić typowo polskie rasy kotów, ponieważ większość tych odmian spotkać można w wielu różnych rejonach świata. Dotyczy to również rozmaitych osobników miniaturowych, które cieszą się szczególnym powodzeniem. Jeżeli za odrębną rasę uznać zwykłe polskie koty domowe, najpopularniejsze w kraju będą właśnie dachowce.

CZYTAJ TAKŻE: Koty dla dzieci. Jaka rasa będzie najlepsza?

Rasy kotów długowłosych w Polsce

Kody długowłose wybierane są w Polsce przede wszystkim z uwagi na ich efektowny wygląd. Wadą posiadania takiego zwierzęcia jest konieczność intensywnej pielęgnacji sierści, przy czym nie dotyczy to wszystkich ras. Do najbardziej wymagających pod tym względem kotów należą persy, które trzeba czesać codziennie. Futro nebelungów oraz wielu innych ras nie ma jednak tendencji do kołtunienia się, dlatego ich pielęgnacja przebiega łatwiej. Inne popularne koty długowłose w Polsce to m.in  maine coon, kot syberyjski, ragdoll czy kot brytyjski długowłosy.

Rasy kotów krótkowłosych w Polsce

Koty krótkowłose nie posiadają długiej sierści, dlatego są dużo łatwiejsze w utrzymaniu. Wiele ras z tej grupy zostało ukształtowanych w taki sposób, aby były wyjątkowo czułe i otwarte w stosunku do ludzi. Dotyczy to zwłaszcza kotów orientalnych, które szybko i mocno przywiązują się do swoich opiekunów. Rasy krótkowłose są przy tym bardzo różnorodne pod względem budowy ciała czy umaszczenia. Do najpopularniejszych w Polsce należą m.in. kot syjamski, kot brytyjski krótkowłosy, kot bengalski, kot rosyjski niebieski czy egipski mau.

Najmniejsze kocie rasy w Polsce

Polskie koty są w większość dość małe. Istnieje jednak szczególna grupa ras, których osobnicy mają wręcz kompaktowe rozmiary. Hodowcy ukształtowali bowiem wiele odmian w taki sposób, aby przez całe dorosłe życie wyglądały jak kocięta. Rasy te często obciążone są jednak genem karłowatości, który niszcząco wpływa na ich zdrowie. Istnieją też koty naturalnie cechujące się niskim wzrostem. Nie są one miniaturkami, tylko posiadają stosunkowo drobną budowę ciała. W Polsce szczególnie popularne są koty singapurskie oraz cornish rex. Rodzimi hodowcy nie mogą natomiast legalnie hodować munchkinów, które mają genetycznie skrócone łapy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *