Wibrysy u kota. Czemu wypadają i czy odrastają?

wibrysy u kota

Wibrysy to inaczej kocie wąsy, będące jedną z najbardziej charakterystycznych cech tych zwierząt. Nie są jednak wyłącznie uroczą ozdobą, ponieważ spełniają wiele istotnych funkcji. Za ich pomocy koty mogą rozpoznawać otoczenie, a także komunikować się z innymi osobnikami. Wibrysy są włosami czuciowymi, których korzenie sięgają głęboko w skórę. Ich silne unerwienie sprawia, że z dużą precyzją zbierają sygnały dotykowe i przekazują je do organizmu. Wibrysy u kota są giętkie, długie, mocne i trzykrotnie grubsze od włosów zwykłej sierści, jednak również posiadają mieszki włosowe i mogą obumierać. Z reguły po prostu wypadają, nie sprawiając przy tym bólu zwierzętom.

Dlaczego kotu mogą wypadać wąsy?

Proces wypadania pojedynczych wibrysów jest w pełni naturalny i niegroźny, dlatego sporadycznie odnajdywane w mieszkaniu kocie wąsy nie powinny budzić niepokoju. Problem pojawia się wówczas, gdy zwierzę traci ich zbyt wiele i z bardzo dużą częstotliwością. Przyczyną może być łysienie, czyli stan patologiczny. Utrata włosów następuje wówczas na całym ciele, co wymaga wizyty u weterynarza. Wibrysy mogą wypadać również w wyniku grzybicy, która długi czas rozwija się bezobjawowo.

Kot wydrapuje sobie włosy pod wpływem świądu i wykwitów skórnych. Przyczyną może być również koci trądzik, wywołujący stany zapalne w obrębie mieszków włosowych i często występujący w okolicach podbródka czy nosa. Kocie wąsy wypadają też pod wpływem schorzeń immunologicznych i zaburzeń hormonalnych, ze względu na zmiany zachodzące w strukturze włosów.

Czy wybrisy odrastają?

Jeżeli mieszki włosowe nie zostały zniszczone, uszkodzone wibrysy odrastają zwykle w ciągu 2-3 miesięcy. Zwierzę jest jednak w tym okresie niezdolne do normalnego funkcjonowania, a także narażone na wiele niebezpieczeństw. Utrata wibrysów zmniejsza orientację w terenie, a przez to komplikuje ucieczkę przed dzikim zwierzęciem, agresywnym psem czy obcym człowiekiem. Kot pozbawiony włosów czuciowych nie radzi sobie z wieloma naturalnymi czynnościami, co negatywnie wpływa na jego kondycję psychiczną i wywołuje liczne problemy behawioralne.

Co zrobić, gdy kot traci wibrysy?

Przyczyny utraty wibrysów mogą być dość zróżnicowane. Jeżeli kotu sporadycznie wypadają pojedyncze wąsy, zwykle nie ma powodu do obaw. Utrata wibrysów w dużych ilościach i ze znaczną częstotliwością może być jednak oznaką poważnej choroby, dlatego konieczna będzie wizyta u weterynarza. Z kocimi wąsami trzeba też zawsze obchodzić się delikatnie oraz pod żadnym pozorem ich nie podcinać.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *