Choroby wirusowe psów wciąż stanowią poważny problem. Ich występowanie u zwierząt obecnie znacząco ograniczono, m.in. dzięki wprowadzeniu skutecznych metod leczenia i profilaktyki. Najczęstsze choroby zakaźne u psów nie zostały jednak całkowicie wyeliminowane, a nowe szczepy patogenów dodatkowo zmieniają dotychczasowy przebieg infekcji. Niektóre z tych schorzeń są szczególnie groźne, dlatego konieczne jest regularne szczepienie zwierząt.
Nosówka u psa
Nosówka jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób wirusowych u psów, a jej przebieg często kończy się zgonem zwierzęcia. Do szczególnie narażonych na zakażenie należą osobniki młode, a także szczenięta pochodzące od nieszczepionych matek. Początkowym objawem choroby jest zwykle zapalenie błon śluzowych nosa, spojówek i górnych dróg oddechowych, co prowadzi do wypływu ropnego utrudniającego oddychanie. W późniejszym etapie rozwoju, nosówce mogą towarzyszyć różne porażenia. Leczenie tej choroby jest niemożliwe, a jedyna skuteczna forma zapobiegawcza to szczepienie ochronne.
Parwowiroza u psa
Parwowiroza to wirusowa choroba zakaźna, która jest bardzo groźna dla szczeniąt. W jej przebiegu występują silne wymioty i biegunki, prowadzące do odwodnienia organizmu oraz śmierci. Podobnie jak inne choroby zakaźne psów, wymaga ona szybkiego rozpoznania. Podjęte leczenie może uratować życie zwierzęcia, jednak konsekwencją parwowirozy jest często trwałe uszkodzenie mięśnia sercowego. W profilaktyce stosuje się natomiast szczepienie ochronne, zwykle tzw. szczepionką atenuowaną.
Leptospiroza u psa
Leptospiroza jest chorobą wywoływaną zarazkami Leptospira, którą zarazić mogą się zwierzęta oraz ludzie. W przypadku psów, objawy występują najczęściej na skutek uszkodzenia wątroby lub nerek. W przebiegu schorzenia dochodzi m.in. do wymiotów, owrzodzenia błon śluzowych, żółtaczki oraz odwodnienia. Jeżeli leptospirozą zakażona zostanie ciężarna suka, występuje duże ryzyko poronienia. Choroba ta ma bardzo ciężki przebieg i stanowi zagrożenie także dla właściciela, dlatego konieczne jest szczepienie szczególnie narażonych psów – np. myśliwskich.
Zakaźne zapalenie wątroby u psa
Zakaźne zapalenie wątroby znane jest również jako Choroba Rubartha. W jej przebiegu występuje bardzo wysoki odsetek śmiertelności, zwłaszcza wśród psów młodych oraz szczeniąt. Schorzenie to prowadzi do stopniowego uszkodzenia wątroby i może mieć dość zróżnicowane objawy, takie jak m.in. wymioty, bóle brzucha, apatia czy podskórny obrzęk w okolicy grzbietu. Zakaźne zapalenie wątroby objawia się też obniżeniem ciepłoty ciała, a jedynym sposobem ochrony jest szczepienie.
Wścieklizna u psa
Wścieklizna należy do wyjątkowo groźnych chorób psów, która może być przenoszona również na ludzi. Prowadzi ona do porażeń nerwowych, a w konsekwencji zawsze kończy się śmiercią. Do zakażenia dochodzi na skutek pogryzienia psa przez dzikie zwierzę, bądź też kontakt z jego krwią lub śliną. W Polsce istnieje ustawowy obowiązek szczepienia dorosłych psów przeciwko wściekliźnie – należy je przeprowadzić u każdego osobnika powyżej 3. miesiąca życia, a następnie powtarzać co roku.