Ciąża u psa. Ile trwa i jaki ma przebieg?

Ciąża u psa

Pies może zajść w ciążę dopiero wówczas, gdy osiągnie dojrzałość płciową. Kwestia ta uwarunkowana jest rasą. Najwcześniej zdolność do rozmnażania zyskują przedstawiciele ras małych oraz średnich, czyli stosunkowo nieduże zwierzęta. Gotowość do ciąży manifestuje pierwsza cieczka, która u psów pojawia się zwykle około 7-12 miesiąca życia. U ras dużych termin ten wydłuża się, a krwawienie może się pojawić nawet dopiero w wieku dwóch lat.

Jak rozpoznać ciążę u psa?

Sama dojrzałość płciowa suczki nie wystarcza do spłodzenia potomstwa, ze względu na niedostateczne zahartowanie jej organizmu w okresie pierwszej rui. W takiej sytuacji odpowiedni czas na zapłodnienie występuje po osiągnięciu tzw. dojrzałości hodowlanej, czyli ok. 2. lub 3. cieczki. Objawy ciąży u psa nie zawsze pojawiają się od razu, przez co ich rozpoznanie może być sporym zaskoczeniem dla opiekuna. Sygnałem o nadchodzącym potomstwie jest przede wszystkim zmiana obwodu brzucha w części dolnej, a także wyraźne powiększenie gruczołów mlekowych. Objawy te mogą jednak zwiastować również ciążę urojoną, dlatego konieczne jest przeprowadzenie badania ultrasonograficznego i uzyskanie pewności.

Ile trwa ciąża u psa?

W porównaniu do ludzkiej ciąża u psa jest znacznie krótsza. Trwa zwykle od 58 do 63 dni, czyli zaledwie dwa miesiące. W początkowych dwóch tygodniach dochodzi do zapłodnienia, co wiąże się z występowaniem zmian hormonalnych u suczki. W trzecim tygodniu zarodki zagnieżdżają się w macicy i następuje produkcja łożyska, a w czwartym odbywa się rozwój embrionów. Ciąża u psa zaczyna być widoczna dopiero w tygodniu piątym, ze względu na zwiększenie obwodu brzucha. Najbardziej intensywny czas to tydzień szósty i siódmy, kiedy to u potomstwa wykształca się układ kostny oraz sierść.

Jak przebiega ciąża u psa?

Poród następuje zwykle w ósmym lub dziewiątym tygodniu ciąży. W tym okresie warto przenieść suczkę w planowane miejsce porodu, ponieważ niedługo zacznie przygotowywać kojec dla szczeniąt. W ten sposób objawia się jej instynkt macierzyński Samo wydanie młodych na świat może mieć różny przebieg, ponieważ wiele zależy od kwestii indywidualnych. Jeżeli właściciel nie będzie w stanie sam się uporać z porodem, lepiej oddać zwierzę pod opiekę weterynarza.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *