Czy pies może jeść surowe mięso?

Czy pies może jeść surowe mięso?

Łatwy do dostęp do specjalistycznych, dobrze zbilansowanych karm sprawia, że większość właścicieli całkowicie rezygnuje z podawania psu mięsa niepoddanego obróbce termicznej. Posiłek w takiej formie nie musi być jednak szkodliwy. Obecnie bardzo popularny staje się system żywienia zwierząt, który polega na podawaniu psom jedzenia spożywanego przez ich drapieżnych przodków. Wiele zależy jednak od jakości pokarmu, a także jego rodzaju i źródła pochodzenia. Czy pies może jeść surowe mięso drobiowe, wieprzowe i wołowe?

Czy pies może jeść surowe mięso z kurczaka?

Mięso kurczaka niepoddane obróbce termicznej jest bezpieczne i wartościowe dla psa. Jeżeli jednak czworonóg nie spożywał nigdy surowizny, mogą wystąpić u niego pewne problemy żołądkowe. Taki pies nie posiada bowiem enzymów, bakterii probiotycznych i pH adekwatnego do trawienia mięsa niepoddanego żadnej obróbce.

Zwierzęta karmione suchą karmą czy mięsem gotowanym są do pewnego stopnia wyjałowione, dlatego trawienie surowych składników odzwierzęcych może być dla nich utrudnione.

Ryzyko zakażenia salmonellą jest natomiast niskie, ponieważ wiele psów jest nosicielami tej bakterii nawet mimo braku spożywania surowizny.

Czy pies może jeść surowe mięso wieprzowe?

Cenne substancje odżywcze dla psa zawiera również wieprzowina. Obawy przed jej podawaniem na surowo wiążą się głównie z ryzykiem zakażenia chorobą Aujeszkyego, do którego dochodzi właśnie drogą pokarmową. Objawy tego schorzenia dotykają układ nerwowy, wywołując niedowłady, świąd czy porażenie. Decydując się na podatnie psu surowej wieprzowiny, warto więc pozyskać ją z legalnego oraz sprawdzonego źródła. Zwierzęta hodowlane poddawane są licznym testom i badaniom, dzięki czemu ryzyko zakażenia tą chorobą praktycznie nie występuje.

Czy pies może jeść surową wołowinę?

Podobnie jak drób i wieprzowina, wołowina również może być spożywana przez czworonogi na surowo. Mięso to jest doceniane za swoją łatwą dostępność, a także duże walory odżywcze. W przypadku surowej wołowiny również ryzyko zakażeń wirusowych, bakteryjnych czy pasożytniczych jest niskie, o ile pochodzi ona z odpowiedniego źródła. Najbezpieczniejsze będzie mięso pozyskane z ekologicznych hodowli, w których zwierzęta odżywiają się naturalnym pokarmem oraz przebywają na pastwiskach.

Tak samo jak inne odmiany surowizny, wołowina w takiej formie musi być przede wszystkim świeża. Pod żadnym pozorem nie należy podawać psu mięsa przeterminowanego, ze względu na duże ryzyko zatrucia pokarmowego oraz innych dolegliwości.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *