Jak karmić szczeniaka? Ile razy dziennie i co podawać małym psom?

Jak karmić szczeniaka?

Młody pies potrzebuje do prawidłowego rozwoju wielu składników, które należy mu dostarczać w odpowiedni sposób. W pierwszych trzech tygodniach życia, szczeniak powinien być karmiony wyłącznie mlekiem matki. Jeżeli jednak miot jest duży, wystąpić może problem z ilością pokarmu dla wszystkich piesków. W takim przypadku można sięgnąć po specjalne mieszanki mlekozastępcze, które powinny być prawidłowo dobrane.

Jak wygląda karmienie szczeniaka?

W okolicach trzeciego tygodnia życia, poza mlekiem matki szczeniak może zacząć spożywać pokarmy stałe. Karma powinna być kaloryczna, a także bogata w mikroelementy, białko, minerały i witaminy. Szczenięta żywić można mokrą karmą rozcieńczoną z wodą, a także zmieloną i rozwodnioną karmą suchą. Młody pies pozostaje na takiej diecie aż do pojawienia się zębów mlecznych, które zwykle zaczynają wyrastać w okolicach 3-4 tygodnia życia. Około tygodnia siódmego, szczeniak może odejść od mleka oraz samodzielnie spożywać pokarm mokry, suchy i gotowany. Informacji dotyczących karmienia udziela zwykle hodowca. Warto skorzystać z jego porad, ponieważ chronią one przed odwodnieniem, rozwolnieniami oraz innymi przykrymi dolegliwościami u psa.

Czym karmić szczeniaka?

Wybierając karmę dla szczeniaka, warto zwrócić uwagę na odpowiednie proporcje białka i tłuszczu. Należy unikać produktów z dużą zawartością węglowodanów, które mogą doprowadzić do nadwagi oraz cukrzycy. W składzie karmy nie powinny znajdować się żadne sztuczne barwniki, wzmacniacze smaku czy konserwanty. Należy również zrezygnować z produktów zawierających produkty mleczne, pszenicę czy soję. W przypadku szczeniąt dużych ras, warto zwrócić uwagę na proporcję między fosforem i wapnem. Dla szczeniąt najlepsza jest wysokiej jakości karma pełnoporcjowa, sucha lub mokra. Nie wymaga ona dodawania do posiłków żadnych suplementów czy dodatków, o ile nie zaleci tego weterynarz. Jeżeli po spożyciu karmy wystąpi reakcja alergiczna, należy przeprowadzić badania identyfikujące alergeny i wybrać produkt ich pozbawiony.

Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

W okresie od 8. tygodnia do około 3. miesiąca życia, szczeniaka powinno się karmić nawet pięć razy dziennie o stałych porach. Warto podawać psu małe porcje, aby uniknąć obciążenia żołądka. Szczeniaki w wieku do 6. miesięcy należy karmić cztery razy dziennie, natomiast starsze – w zależności od wielkości zwierzęcia dwukrotnie lub trzykrotnie w ciągu dnia. Psy ras miniaturowych oraz małych szybciej osiągają dojrzałość, dlatego można je przestawić na karmę dla osobników dorosłych ok. 9. miesiąca życia. Zwierzęta ras średnich oraz dużych przechodzą na żywienie dla dorosłych ok. 12. miesiąca rozwoju. Psy olbrzymie potrzebują nawet 18 miesięcy na osiągnięcie dojrzałości, dlatego muszą dłużej przyjmować karmę dla szczeniąt.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *