Jaka sucha karma dla psa? Co powinna mieć w składzie?

Jaka sucha karma dla psa?

Aby utrzymać czworonoga w dobrej kondycji fizycznych i psychicznej, należy zadbać o odpowiednie odżywianie. Wiele potrzeb żywieniowych psa spełnić może sucha karma, o ile będzie prawidłowo dobrana. Produkty tego typu powinny mieć właściwie skomponowany skład, który dostarczy zwierzęciu niezbędne składniki odżywcze i nie wywoła u niego żadnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Jaka sucha karma dla psa będzie najlepsza?

Wybór suchej karmy warto rozpocząć od prześledzenia listy składników. Pokarm powinien być dobrany do specyfiki psa, który jest przede wszystkim mięsożercą. Dobrej jakości sucha karma musi więc zawierać przeważającą zawartość składników pochodzenia zwierzęcego, będących bogatym źródłem białka. Produkty roślinne, takie jak zboża czy ziemniaki powinny stanowić jedynie dodatek ilościowy. Każdy producent suchej karmy zobowiązany jest do podawania składu we właściwej kolejności, dlatego na pierwszym miejscu widnieje składnik o największym udziale procentowym. Na pozycjach dalszych znajdują się natomiast składniki zastosowane w mniejszej ilości. Podstawę składu powinno stanowić dobrej jakości mięso zwierzęce, ponieważ karmy zawierające głównie zbożna jakościowo nie odbiegają od konwencjonalnych pasz dla zwierząt hodowlanych.

Jak wybrać suchą karmę dla psa?

W sprzedaży znaleźć można suche karmy podzielone według kategorii wiekowych. Pokarmy dla szczeniaków poniżej pierwszego roku życia należą do rangi junior, jednak występuje od tej reguły pewien wyjątek. Sucha karma junior dla ras olbrzymich mogą być stosowane do drugiego miesiąca życia, ze względu na dłuższy rozwój. Pokarm tej rangi zawiera zwykle więcej białka od produktów dla psów dorosłych, co wynika z innego zapotrzebowania dorastającego organizmu. Sucha karma dla psa może różnić się także wariantem jakościowym. Poza mięsem, w składzie najtańszego produktu znajdują się nierzadko również uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego. Określenie to jest niezbyt precyzyjne, jednak zwykle sugeruje niską zawartość dobrej jakości mięsa i podrobów. Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego to odpadki nienadające się do spożycia przez ludzi, takie jak skóry, części kopyt, rogi czy łożyska.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze suchej karmy?

Najlepsza sucha karma dla psa to wbrew pozorom taka, która nie wygląda apetycznie. Im bardziej wymyślne kształty i kolory produktu, tym większy poziom jego przetworzenia. Mięso zmielone z dodatkami roślinnymi powinno mieć szarą, niewyraźną barwę i nieokreślony kształt. Nie bez znaczenia pozostaje także zawartość konserwantów, barwników i substancji poprawiających smak, które mogą negatywnie wpłynąć na kondycję zwierzęcia. Karmienie psa najlepiej zaplanować z wykorzystaniem produktów nisko przetworzonych oraz całkowicie naturalnych.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *