Obroża antyszczekowa. Jak działa i czemu jej nie stosować?

obroża antyszczekowa

Obroża antyszczkekowa nazywana jest również obrożą wibracyjną lub elektryczną. Narzędzie to ma oduczyć psa nadmiernego szczekania bez powodu. Jego stosowanie jest jednak bardzo kontrowersyjne, ponieważ opiera się na zadawaniu nieprzyjemnych doznań zwierzęciu. Obroża taka rozpoznaje wycie lub szczekanie psa, a następnie przesyła impuls elektryczny wywołujący ból. Jedynym sposobem na jego uniknięcie jest wówczas zaprzestanie wydawania dźwięków, co pozwala na wywołanie konkretnych efektów psychice psa. Tego rodzaju akcesoria powinny być stosowane wyłącznie w specyficznych i zaleconych przypadkach.

Jak działa obroża antyszczekowa dla psa?

W zależności od modelu, obroża antyszczekowa może mieć kilka poziomów działania. Impuls elektryczny nie zawsze wysyłany jest od razu, ponieważ niektóre konstrukcje posiadają też funkcję efektu dźwiękowego. Poprzedza on nieprzyjemne uczucie wywołane działaniem akcesorium, dlatego sygnalizuje psu konsekwencje szczekania i może go oduczyć go tego nawyku. Niektóre obroże antyszczekowe posiadają też funkcję wibracji, która ma z reguły więcej poziomów ostrzegania przed nadejściem impulsu elektrycznego. Z reguły sygnalizacja ta występuje bezpośrednio między ostrzeżeniem dźwiękowym, a faktycznym wysłaniem impulsu. Niektóre obroże pozwalają na regulację wibracji pod kątem intensywności.

Kiedy możliwe jest stosowanie obroży antyszczekowej?

Obroża antyszczekowa może być stosowana jedynie w specyficznych sytuacjach. Zgodnie z obowiązującym Kodeksem postępowania Stowarzyszenia Producentów Obroży Elektronicznych, korzystanie z sygnałów elektrycznych jest dozwolone wyłącznie w przypadku zwierząt nieokiełznanych w zachowaniu, żywiołowych i stanowiących zagrożenie dla ludzi. Narzędzie to może być używane jedynie do szkolenia takich zwierząt, jeżeli nie da się z nimi trenować w żaden inny sposób. Z tego względu nie powinno się korzystać z obroży antyszczekowej jedynie do wygłuszenia psów, których szczekanie i wycie jest uciążliwe i przeszkadza np. sąsiadom.

Dlaczego nie powinno się korzystać z obroży antyszczekowej?

Poza wyjątkowymi sytuacjami, korzystanie z obroży antyszczekowej jest działaniem nieetycznym oraz niekorzystnie wpływającym na dobrostan fizyczno-psychiczny psa. Świadome używanie tego akcesorium wiążę się z wyrządzaniem krzywdy zwierzęciu. Poza tłumieniem naturalnych odruchów, taka obroża dla psa może mieć wiele innych negatywnych konsekwencji. W zależności od zwierzęcia, doprowadza do wywołania u niego wyuczonej bierności lub zwiększonej agresji. Samo szczekanie psa jest całkowicie naturalną cechą psów, dzięki której rozwinęły one swój silny związek z ludźmi. Wydawanie dźwięków spełnia funkcję ostrzegawczą, dlatego chroni mienie i dobytek właściciela zwierzęcia.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *