Czesanie psa. Jak prawidłowo dbać o sierść psa?

Czesanie psa

Sierść psa wymaga odpowiedniej pielęgnacji ze względów zarówno estetycznych, jak i zdrowotnych. Poza regularnym myciem, bardzo ważne jest również jej czesanie. Zadbany pies nie tylko korzystniej wygląda, ale również czuje się znacznie lepiej. Szczotkowanie i czesanie sierści warto przeprowadzać z częstotliwością odpowiednią dla jej odmiany – krótkowłosej lub długowłosej. 

Dlaczego czesanie psa jest istotne?

Sierścią pokryte jest praktycznie całe ciało psa. Podobnie jak włosy u człowieka, ulega ona naturalnej wymianie. W miejsce starej i wypadającej sierści rosną nowe włoski, jednak proces ten nie przebiega płynnie. Pod warstwą nowej sierści kryje się tzw. podszerstek. Kłęby starej sierści mogą wywoływać dyskomfort u psa, np. silne swędzenie czy odczucie gorąca. Nagromadzony w dużych ilościach podszerstek jest też miejscem bytowania pasożytów i owadów, zwłaszcza zagrażających życiu zwierzęcia kleszczy. Nadmiar starej sierści przyczynia się ponadto do powstawania kołtunów, które mogą być trudne do rozczesania. Problemy te występują zwłaszcza u psów długowłosych, jednak odpowiedniej pielęgnacji wymagają tez osobniki krótkowłose. 

Jak często czesać psa?

Psa należy czesać kilka razy w tygodniu.

Duża częstotliwość ma szczególne znaczenie w przypadku osobników długowłosych, które w zasadzie powinny być wyczesywane codziennie. Jeżeli nie jest to możliwe, czynność warto powtarzać przynajmniej co drugi dzień. W ten sposób uniknąć można nadmiernego gubienia sierści przez psa, a tym samym gromadzenia kołtunów w domu. Sporadyczne odwiedziny u profesjonalnego groomera zwykle okazują się niewystarczające, ponieważ nie są w stanie zapobiec powstawaniu martwego podszerstka. Psy krótkowłose czesać można rzadziej, np. raz w tygodniu. Ze względu na krótszą oraz nierzadko grubszą sierść, ilość podszerstka jest mniejsza. Regularność rozczesywania psów krótkowłosych pozostaje jednak bardzo ważna, ponieważ chroni przed gromadzeniem się kołtunów.

Jak czesać psa?

W zależności od rasy psa, technika czesania może się różnić. Każdy typ sierści wymaga zastosowania nieco innej metody. W każdym przypadku warto jednak przede wszystkim znaleźć odpowiednie miejsce, aby bezpiecznie i wygodnie wykonać całą czynność. W profesjonalnych salonach czworonogi pielęgnowane są na specjalnych stołach, które pozwalają im na zachowanie swobodnej pozycji stojącej. Czesanie psa zawsze w tym samym miejscu znacząco ułatwia wykonywanie tej czynności, ponieważ uczy zwierzę odpowiednich nawyków i przyzwyczajeń. Czworonoga warto wyczesywać dokładnie i precyzyjnie, a przy tym niegwałtownie. W przypadku psów długowłosych, należy delikatnie rozdzielić sierść i przedostać się do podszerstka. Mniejsze kołtuny najlepiej usunąć grzebieniem, a większe po prostu uciąć nożyczkami.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *