Kaganiec brachycefaliczny. Co to jest i jakie ma zastosowanie?

kaganiec brachycefaliczny

Kaganiec brachycefaliczny przeznaczony jest dla specyficznych ras psów, które mają charakterystycznie spłaszczone lub krótkie pyski. Cechy te osiągnięte zostały poprzez hodowlę sztuczną, a u wielu osobników wywołują problemy z oddychaniem i inne dolegliwości zdrowotne. Z tego powodu powoli zaprzestaje się ich wtórnego hodowania. Na ulicach wciąż jednak spotkać można boksery, buldogi, mopsy, pekińczyki czy shish-tzu, które zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą mieć zabezpieczoną kufę. Dla takich właśnie ras przeznaczone są kagańce brachycefaliczne.

Co to jest kaganiec brachycefaliczny?

Kaganiec brachycefaliczny zaprojektowany został specjalnie z myślą o psach krótkopyskich. Ze względu na specyficzną konstrukcję, da się go w całości założyć na kufę bez jednoczesnego ograniczenia możliwości oddychania. Taki kaganiec dla psa bardzo dobrze izoluje pysk, dzięki czemu zwierzę nie stanowi zagrożenia. Akcesorium to jest optymalnie dopasowane do niestandardowej budowy anatomicznej ras brachycefalicznych, w przypadku których nie da się zastosować standardowego wariantu z taśmy. Tak zaprojektowane kagańce wykonane są zwykle z siatki nieograniczającej pola wiedzenia, a także posiadają mocną tkaninę od spodu. Najczęściej zapina się je z tyłu głowy psa, czyli za uszami.

Jakie zalety posiada kaganiec dla psów ras brachycefalicznych?

Kaganiec brachycefaliczny bardzo dobrze zabezpiecza szczękę psa, dlatego chroni przed ewentualnym pogryzieniem. Większość modeli wyposażana jest w funkcję regulacji obwodu za pomocą taśmy i rzepu, co ułatwia dopasowanie do kształtu i rozmiaru głowy przy użyciu klamry. W nowocześnie zaprojektowanych kagańcach tego typu stosuje się miękką wyściółkę w części górnej kufy, dzięki czemu pies jest zabezpieczony przed otarciami. Kaganiec brachycefaliczny zapewnia zwierzęciu komfort, ze względu na dużą elastyczność i lekkość. Nadaje się też do łatwego mycia i dezynfekcji. Taki kaganiec może ponadto posiadać otwór umożliwiający bezproblemowe podawanie smakołyków w nagrodę.

Jak wybrać kaganiec dla psa rasy brachycefalicznej?

Kagańce brachycefaliczne występują w kilku podstawowych rozmiarach, czyli S, M, L oraz XL. Aby go dopasować, najlepiej zmierzyć zwierzę pod brodą i tuż za uszami przy pomocy tasiemki lub metra krawieckiego.

Pies powinien mieć wystarczająco dużo miejsca pod kagańcem, aby swobodnie dyszeć i poruszać językiem.

Rozmiar S przeznaczony jest dla najmniejszych ras, takich jak shih-tzu, spaniel tybetański czy pekińczyk. Kaganiec M powinien otrzymać mops, boston terier czy buldog francuski. Psy rasy bokser, shar-pei i pitbull noszą zwykle rozmiar L, natomiast największy XL przeznaczony jest m.in. dla mastiffów, buldogów angielskich oraz innych dużych ras.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *