Kaganiec fizjologiczny. Co to jest i jakie ma zastosowanie?

kaganiec fizjologiczny

Kaganiec fizjologiczny jest bardzo uniwersalnym, zapewniającym dużą swobodę zabezpieczeniem dla psa. Z reguły posiada nieco większe rozmiary od standardowym modeli, dzięki czemu pozwala na bezproblemowe dyszenie i picie. Idealnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku potrzeby profilaktycznego zabezpieczenia przed ugryzieniem, a nie ze względu na dużą agresję zwierzęcia. Kaganiec fizjologiczny idealnie nadaje się dla psów w każdym wieku, niezależnie od rasy.

Czym wyróżnia się kaganiec fizjologiczny?

Kaganiec fizjologiczny spełnia szereg wytycznych, dzięki którym zapewnia psu duży komfort. Najczęściej wykonany jest z tworzywa sztucznego lub oblekanego nim metalu, co zapewnia optymalną lekkość i elastyczność. Taki kaganiec dla psa pozwala na swobodne ziajanie, tropienie i wąchanie, a także pobieranie wody czy niedużych smakołyków. Sprawdzi się zarówno w przypadku noszenia długotrwałego, jak i sporadycznego. Kagańce fizjologiczne są całkowicie bezpieczne dla psów, a także bardzo wygodne. Przyzwyczajenie psa do obecności takiego zabezpieczenia trwa dzięki temu zdecydowanie krócej. Niektóre czworonogi mogą być bardziej oporne przed założeniem kagańca fizjologicznego, zdejmując go łapami, czy usilnie okazując niezadowolenie opiekunowi. Większość psów jednak akceptuje go po pewnym czasie.

Jakie zastosowanie ma kaganiec fizjologiczny dla psa?

Warto pamiętać, że kagańce fizjologiczne nie zabezpieczają przed pobieraniem i zjadaniem śmieci przez zwierzę. Nie zapewniają też całkowitej ochrony przed ugryzieniem. Jego zastosowanie jest z tego względu zalecane zwłaszcza w sytuacjach profilaktycznych, kiedy opiekun ma obowiązek założenia kagańca swojemu czworonogowi – nawet, jeżeli zwierzę nie jest agresywny. Taka sytuacja występuje np. w komunikacji miejskiej, celem zapewnienia komfortu innym pasażerom. Przypadkowe nadepnięcie na ogon lub łapę może sprawić,że pies odruchowo ugryzie przypadkową osobę. Takie zachowanie jest w pełni naturalne i zrozumiałe, jednak może mieć przykre konsekwencje. Kaganiec fizjologiczny zapewnia wówczas profilaktyczną ochronę, która jednocześnie nie wywołuje dyskomfortu u czworonoga.

Jak wybrać kaganiec fizjologiczny dla psa?

Wybierając fizjologiczny kaganiec dla psa, warto zwrócić uwagę na rozmiar. Jeżeli będzie zbyt długi, może wchodzić aż pod gardło czworonoga. Za krótki lub za szeroki będzie natomiast niewygodny lub uniemożliwi zapięcie. Nie bez znaczenia pozostaje również materiał wykonania. Najlepiej wybrać kaganiec fizjologiczny z neoprenowym obszyciem, który posiada plastyczną i miękką strukturę. Kształt powinien być ergonomiczny, aby pies mógł swobodnie oddychać. Dodatkową zaletą będzie możliwość zamocowania kagańca do obroży i solidny system zapięć.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *