Grzywacz chiński – charakterystyka rasy

Grzywacz chiński

Grzywacz chiński to pies towarzyski, należący do sekcji psów nagich. Występuje w odmianie bezwłosej oraz owłosionej. Rasa ta powstała poprzez skrzyżowanie psów peruwiańskich i meksykańskich z długowłosymi miniaturowymi. W Chinach pies ten spełniał funkcję ozdobną na dworach cesarskich, a także w świątyniach. Grzywacz chiński w swojej obecnej postaci wyhodowany został w latach 80. XIX w USA, a jego pierwsza wystawa miała miejsce w 1885 roku w Westminster.

Wygląd grzywacza chińskiego

  • Grzywacz chiński to szczupły, niewielki i delikatny pies.
  • Zwierzęta te mają nisko osadzone, stojące i duże uszy, a także wąską kufę.
  • Oczy grzywaczy chińskich są bardzo ciemne, a przez brak widoczności białkówek wydają się niemal całkowicie czarne.
  • Odmiana bezwłosa cechuje się gładką i puszystą grzywą, a także owłosieniem w dolnej części łap i na ogonie.
  • Odmiana owłosiona ma delikatne włosy na całym ciele, zbudowane z krótkiego podszerstka.
  • Skóra grzywacza chińskiego zmienia kolor w ciągu roku – zimą jest jasna, a latem ciemnieje pod wpływem opalania.
  • Przedstawiciele tej rasy psów występują w wielu barwach oraz odcieniach umaszczenia.

Charakter grzywacza chińskiego

Grzywacz chiński jest radosny i pogodny, a także bardzo aktywny. Pies ten lubi biegać, aportować i bawić się. Nie wykazuje oznak agresji względem dzieci, jednak często źle znosi obecność innych zwierząt. Grzywacze chińskie są dobrze przystosowane do życia w warunkach miejskich, ponieważ hoduje się jako psy rodzinne i towarzyskie. Wykazują się dużą inteligencją, dlatego chętnie współpracują z opiekunem. Psy te mocno przywiązują się do właściciela, jeżeli są traktowane ze spokojem i nagradzane za swoje osiągnięcia. Grzywacz chiński jest bardzo wytrzymały i pełen energii, dlatego potrzebuje codziennej dawki ruchu.

Zdrowie grzywacza chińskiego

Przedstawiciele tej rasy psów żyją średnio 12 lat. Podobnie jak inne mniejsze osobniki, wykazują skłonność do problemów z uzębieniem. Szczególnej uwagi wymaga ich delikatna skóra, zwłaszcza w przypadku odmiany bezwłosej. U zwierząt tych często występują dermatologiczne choroby psów, związane z alergią ogólną oraz kontaktową. Wrażliwość skóry na niskie i wysokie temperatury sprawia, że grzywacze wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W zimie należy zakładać im ciepłe ubranka, a latem stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym. Zwierzęta te narażone są również na genetyczne choroby psów, takie jak postępujący zanik siatkówki, dysplazja stawów biodrowych, niedoczynność tarczycy, zwichnięcie rzepki czy wtórna jaskra.

PODOBNE ARTYKUŁY

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *