Grzywacz chiński – charakterystyka rasy

Grzywacz chiński

Grzywacz chiński to pies towarzyski, należący do sekcji psów nagich. Występuje w odmianie bezwłosej oraz owłosionej. Rasa ta powstała poprzez skrzyżowanie psów peruwiańskich i meksykańskich z długowłosymi miniaturowymi. W Chinach pies ten spełniał funkcję ozdobną na dworach cesarskich, a także w świątyniach. Grzywacz chiński w swojej obecnej postaci wyhodowany został w latach 80. XIX w USA, a jego pierwsza wystawa miała miejsce w 1885 roku w Westminster.

Wygląd grzywacza chińskiego

  • Grzywacz chiński to szczupły, niewielki i delikatny pies.
  • Zwierzęta te mają nisko osadzone, stojące i duże uszy, a także wąską kufę.
  • Oczy grzywaczy chińskich są bardzo ciemne, a przez brak widoczności białkówek wydają się niemal całkowicie czarne.
  • Odmiana bezwłosa cechuje się gładką i puszystą grzywą, a także owłosieniem w dolnej części łap i na ogonie.
  • Odmiana owłosiona ma delikatne włosy na całym ciele, zbudowane z krótkiego podszerstka.
  • Skóra grzywacza chińskiego zmienia kolor w ciągu roku – zimą jest jasna, a latem ciemnieje pod wpływem opalania.
  • Przedstawiciele tej rasy psów występują w wielu barwach oraz odcieniach umaszczenia.

Charakter grzywacza chińskiego

Grzywacz chiński jest radosny i pogodny, a także bardzo aktywny. Pies ten lubi biegać, aportować i bawić się. Nie wykazuje oznak agresji względem dzieci, jednak często źle znosi obecność innych zwierząt. Grzywacze chińskie są dobrze przystosowane do życia w warunkach miejskich, ponieważ hoduje się jako psy rodzinne i towarzyskie. Wykazują się dużą inteligencją, dlatego chętnie współpracują z opiekunem. Psy te mocno przywiązują się do właściciela, jeżeli są traktowane ze spokojem i nagradzane za swoje osiągnięcia. Grzywacz chiński jest bardzo wytrzymały i pełen energii, dlatego potrzebuje codziennej dawki ruchu.

Zdrowie grzywacza chińskiego

Przedstawiciele tej rasy psów żyją średnio 12 lat. Podobnie jak inne mniejsze osobniki, wykazują skłonność do problemów z uzębieniem. Szczególnej uwagi wymaga ich delikatna skóra, zwłaszcza w przypadku odmiany bezwłosej. U zwierząt tych często występują dermatologiczne choroby psów, związane z alergią ogólną oraz kontaktową. Wrażliwość skóry na niskie i wysokie temperatury sprawia, że grzywacze wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W zimie należy zakładać im ciepłe ubranka, a latem stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym. Zwierzęta te narażone są również na genetyczne choroby psów, takie jak postępujący zanik siatkówki, dysplazja stawów biodrowych, niedoczynność tarczycy, zwichnięcie rzepki czy wtórna jaskra.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *